Windows Server 2012 Uzak Masaüstü Oturum Limitlerinin Artırılması

Windows Server sistemlerinde genel olarak Group Policy ile ayar yapılmamış ise ve sıfır kurulum ile yeni bir makineniz elinizde var ise Genelde RDP de 2 oturum yapıldığında 3. oturumu açmak zor hatta açmanıza imkan bile vermez hal böyle olunca direk olarak Policyleri kurcalamanız ve bunu kaldırmanız gerekebilir. Tabi kurumsal bir yapıda bu önerilmez ama terminal gibi kullanılan bir makinede haliyle böyle bir ayar gerekmektedir.

Pin

İlk iş Windows makinede Windows + R yaparak çalıştır bölümüne ulaşmak buradan policy düzenleyeceğimiz alana gpedit.msc ile geçiş yapmak

Ardından aşağıdaki yönergeyi izleyerek limitleri kaldırmak

Computer Configuration bölümü altında Administrative Templates adlı yere geliyoruz ve Windows Components tıklıyoruz. Hemen altında gelen yerden Remote Desktop Services diyoruz ve burada bulunan Remote Desktop Session Host giriyoruz. Connections altında bulunan ayarlara göz atıyoruz.

Burada bizim değiştirecek olduğumuz ayar “Limit number of connections” olarak geçiyor. Bunu kaç istiyorsanız o şekilde ayarlayın. En son ayarları tamamladığınızda şu şekilde gözükmesi gerekiyor.

RDP_Session_Limit_DisablePin

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın