USOM Erişim Engeline Nasıl İtiraz Edilir?

USOM Türkiye’de ulusal siber olaylarla mücadele etmek amacıyla pek çok alanda alan adlarına erişim engeli getirme yetkisine sahiptir bunlardan bazıları Phishing(Oltalama), Malware yayan alan adları vb. ve anında aksiyon alınarak alan adı erişime engellenir. Telekom firmaları da bu engelleri 1 saat içerisinde uygular. Buraya kadar her şey normal.

Neden Sehven Engelleniyor?

Bir takım Discord, Telegram ve ICQ kanallarında tehdit aktörleri USOM üzerinden web sitelerine erişim engeli uygulanması amacıyla botlar geliştirmiş, bunlar sayesinde hiç efor harcamadan istedikleri sitelerini sehven kapattırabiliyorlar.

Bazıları da alan adında yer alan anahtar kelimeler ile sehven engelleniyor, içerisinde kart geçen veya numara geçen alanlar nasibini alabiliyor.

Günümüzde hala kolay tahmin edilebilir parola kullananlar var, alan adlarının hacklenmesi ve uzun süre site sahibi tarafından fark edilmemesi, haliyle tehdit aktörleri bu alanlar ile zararlı yazılım yayıyor ve alan adı sehven engelleniyor.

USOM’a Nasıl İtiraz Edilir?

Sehven erişim engeli uygulandığını düşünüyorsanız ve elinizde bununla ilgili kanıtlar var ise veya alan adının yeni sahibiyseniz aşağıdaki işlemleri yaparak alan adını açtırabilirsiniz.

Gereken belgeler

  • Ön ve arka kimlik fotoğrafı
  • Alan adına ait satın alma dekontu
  • Varsa Vergi Levhası
  • İtirazınızın sebebi ve illegal faaliyette bulunmadığınıza dair beyan
  • Kullanıma açılması için talep

Gerekli belgeleri topladıktan hemen sonra iletisim@usom.gov.tr adresine e-posta atmanız gerekmektedir. İtirazınız olumlu bir şekilde yanıtlanırsa alan adınız 1-2 gün içerisinde tekrar erişime açılır.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın