100/20Mbit Turksat KabloNet İnternet Performans Testi

İnternet bağlantımdan pek memnun değildim, uzun süren uğraşlar sonucunda Turksat kablonet’te güzel bir tarife ve televizyon paketi ile devam etme kararı aldım. Bu paketin adı “Mevcut Müşteriye Özel Sınırsız Eğlence (24 Ay) Kampanyası” olarak geçiyor ve 24 ay kalma sözü aranıyor 1+1 yıl şeklinde söz verdiğinizde güzel bir indirim alabiliyorsunuz.

Kablonet Tarife ve Ücret Bilgisi

Kampanya içeriğinde normal şartlarda “100 Mbps’ye kadar Sınırsız Kablonet” paketi var ancak bana upload gerekmesi sebebiyle “Özel Devre 100-20” adlı ve yüksek upload hızına sahip olan pakete geçtim. Böylelikle 20Mbit yükleme hızına sahip oldum. Bulunduğum bölgenin baya kötü olması sebebiyle fiber yok, ADSL/VDSL2 yok ve DOCSIS teknolojisi ile verilen en yüksek hızları tercih etmem gerekiyor. Yurt dışında DOCSIS teknolojisi ile 1Gbit hızlar verilebiliyor ama ülkemizde tahminen HFC(Hybrid fibre-coaxial Nedir?) omurgaları yetersiz kalıyor olmalı ki bize bu imkan sağlanmıyor.

Bu paket içerisinde gelen ve kiraladığım i-kutu ile ilgili Turksat KabloTV i-Kutu Deneyimlerim yazıma da göz atabilirsiniz.

Ücret olarak her şey dahil 240₺ bir ücret çıkıyor. Paket içerisine TV, Spor paketi ve Telefon dahil

Türk Telekom’un veri merkezinin dibinde olmama rağmen çevreden geçen fiberlerden faydalanma imkanı sağlamıyorlar çok değişik kafaları var, bu gidişle ülkede hiç bir şeyin gelişmeyeceğini iyice anlıyoruz. Bizi küçük insandan saymaya devam ediyorlar.

Kullandığım Network Ekipmanları

Evimde olabildiğince kaliteli network ekipmanları kullanırım, iyi bir internet için kaliteli cihaz gerekir her zaman 200 TL lik dandik bir modem veya switch ile hiç bir halt olmaz. Kullandığım ekipmanlar sırasıyla;

Turksat Kablonet MikroTik Router Hız Testi

100 Mbps Download ve 20Mbps Upload olan internette önce tarafsız bir şekilde hız testi yapmam gerekiyordu bunun için gidip Speedtest ve/veya Nperf kullanacak değilim, her iki hız testi alanı da sağlayıcılar tarafından QoS ile önceliklendiriyor bazıları ise kendi sunucularını kullanıyor bu bizi yanıltır, yerel ağda test yapmak bizim işimize yaramaz.

O yüzden MikroTik forumunda yer alan bandwidth test sunucusunu kullanıyorum. Her ikisi içinde yaptığım uzun testler sonucunda aşağıdaki sonuç ortaya çıkıyor. Herhangi bir kayıp yok ve hız bahsedildiği gibi.

turksat kablonet hız testi, mikrotik hız testiPin

Upload konusunda biraz daha test yapmak istedim bunu yapmak için hemen twitch aracına geçiş yaptım ve tüm hedef sunucularda testi tamamladım.

turksat kablonet twitch testi, yükleme hız testi, upload testiPin

Testin sonucu biraz beni şaşırttı çünkü hedef sunuculara rotalar kötü hal böyle olunca gecikme sebepli çok fazla fark oluştuğunu fark ettim, yani adam akıllı güzel bir QoS ile iyileştirilse çok rahat 9k bitrate ile yayın yapılabilirdi. Bu test tek başına yetmeyeceği için iş başa düştü açtık OBS’yi girdik API keyimizi ve başladık test yapmaya.

Turksat Kablonet Twitch Upload Ve Canlı Yayın Testi

60 FPS 1920×1080 ve ortalama 5500-5700 bitrate ile 40 dakikalık bir test yaptım 2GB’ye yakın bir veri çıkışı oldu, hiç bir kare atlaması yaşamadım üstelik görüntüde cam gibiydi. Tabii bu noktada bazı yayıncıların yaptığı gibi 900p yapıp test yapmak istemedim görüntü netleşeceğinden eminim ama 1080 keyfi bir başka oluyor.

obs upload testi, turksat kablonet yükleme testiPin

Peki Twitch bu test amaçlı yaptığımız yayın hakkında bize ne diyor? “Excellent” hiç bir hata olmaksızın stabil bir şekilde canlı yayınını yaptın diyor bu güzel bir şey.

turksat kablonet twitch canlı yayın testi, kablonet canlı yayın testiPin

Dosya yükleme web sitelerinde yaptığım diğer testlerde ise sonuçlar Twitch’te yaptığım testi aratmıyor, yüksek hızlı bir şekilde yükleme yapabiliyorum ortalama 3MB/s hızlara ulaşan bir yükleme hızı bulunuyor yüklediğiniz hedefe göre bu hızın değişebileceğini unutmayın.

Test için Kullanılan Ekipmanlar

Yukarıda yazanları test etmek amacıyla kullandığım site ve hizmetler sırasıyla;

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

“100/20Mbit Turksat KabloNet İnternet Performans Testi” üzerine 4 yorum

    • Merhaba

      Resmi sitesi https://www.turksatkablo.com.tr/ olmakla birlikte diğer site hakkında pek bir bilgim yok muhtemelen partnerdir. Resmi sitesindeki kampanyalara bir göz atın zaten her ikisi de birebir aynı kampanyaları yapıyordur. Bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın