yüksek çözünürlüklü cloudflare logosu

iOS 16’da Private Access Token(PAT) Nasıl Etkinleştirilir? Mobilde Captcha Görmeye Son

Cloudflare tarafından duyurulan Private Access Token ile artık CAPTCHA görmeyeceğiz. Bir web sitesine veya servise gidiyorsunuz, ancak size erişim verilmeden önce sizi bir dizi görüntüde bisiklet, otobüs veya trafik ışığı seçmeye zorlayan sistemler var.

Bu can sıkıcı bir deneyim hepimiz bunun farkındayız kimi zaman geçemiyoruz, hayatımızdan direk olarak her captcha çözümünde 30 saniye kadar bir süre çalınıyor. Haliyle küresel oyun kuran firmalarda bunun farkında ve çözüm üretmeye çalışıyorlar ve kısmende bulmaya çok yakınlar.

Cloudflare Private Access Token Nedir?

Temelde Privacy Pass protokolünü kullanır, ziyaretçilerin geçmişte bıraktığı izler anonim bir şekilde şifreli olarak takip edilir. Şifreli dediysem öyle veriyi alıp şifrelemez direk olarak cihazın anahtarı. Bir açık anahtar ve bir özel anahtar yer alır, cihazda yer alan özel erişim tokeni sayesinde geçerli bir kullanıcı olup olmadığı doğrulanabilir.

Cihazlarda bu özelliği kullanabilmek amacıyla doğrulanmış uygulama ve akredite gerektiğini hatırlatmamda fayda olduğunu düşünüyorum. Kafanıza göre entegre olamıyorsunuz uygulama geliştiriciyseniz öncelikli olarak başvurularınızı yapmalısınız.

iPhone’unuzda iOS 16 veya bilgisayarınızda macOS 13 varsa, o kötü günler geride kaldı. Konu ile ilgili olarak Apple’nin WWDC22’de yayınladığı aşağıdaki kısa videoya göz atabilirsiniz.

https://developer.apple.com/videos/play/wwdc2022/10077/

12 Eylül’de iOS 16 genel kullanıma sunuldu, böylelikle bu CAPTCHA’lara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak Private Access Token (PAT) özelliği cihazlara gelmiş oldu. Beta’da test ettik gayet güzel çalışıyor gerçekten söylendiği gibi CAPTCHA görmüyoruz.

Private Access Token (PAT) Nasıl Etkinleştirilir?

Zaten telefonunuza iOS 16 kuruluysa, seçeneğin “açık” olduğunu doğrulamak için yapmanız gerekenler şu şekilde “Settings > Apple ID > Password & Security > Automatic Verification” böylelikle ilk aşamada Cloudflare kullanan web sitelerinde CAPTCHA karşınıza hiç bir zaman çıkmayacak.

Kendinizi doğrulamanız için bu sistem size hiç bir şey sormaz ve göstermez, böylelikle hem kullanıcı deneyimi iyileşmiş olur hem de vaktimizden kimse çalmamış olur. IPadOS ve macOS‘un gelecek sürümleri de dahil olmak üzere bu tokenleri destekleyen işletim sistemlerini kullanan ziyaretçiler, artık bir CAPTCHA ile uğraşmadan veya kişisel verilerini sırf CAPTCHA çözmek için vermeden insan olduklarını çok rahat kanıtlayabilirler.

Apple cihazlar harici şuan bu protokolü hiç bir şekilde kullanamazsınız aklınızda olsun.

Private Access Token (PAT) Nasıl Çalışır?

Genel olarak çalışma mantığını Cloudflare görsel olarak şu şekilde belirtmiş. Ama kısaca bahsetmemiz gerekirse, Siz web sitesine istek yaptınız tarayıcı sizin yerinize web sitesinde bir doğrulama süreci başlatır bunu yapılan entegrasyonlar ile cihaz üreticisine yaptırır.

cloudflare private token, cloudflare captcha resolv, private access token
Private Access Token (PAT)

Halihazırda bir cihazın doğrulanmasında yardımcı olacak verilere sahip olan cihaz üreticileri üçüncü taraflarla partnerlik anlaşmaları yaparak, doğrulama sürecinin bölümlerini gerektiği gibi soyutlayabilir ve bu verileri toplamadan, dokunmadan ve/veya saklamadan ziyaretçiyi doğrulayabilir. Bir cihazı doğrudan sorgulamak yerine, cihaz satıcısından(şimdilik apple) bunu yapmasını ister.

Bu sistemle yapılan entegrasyon sayesinde işlemlerin bir bot tarafından yapılmasını engellemek kolaydır, bir isteğin gerçek kullanıcıdan mı yoksa bot gibi bir araçtan mı geldiği basit bir şekilde tespit edilebilir. Böylelikle sahtecilikle mücadele etmekte kolaylaşır.

cloudflare private access token nasıl çalışır, private access token nedir
 1. Ziyaretçi “mertcangokgoz.com” adresini ziyaret etmek için tarayıcısını açar ve bir istekte bulunur. Web sitesi Cloudflare kullandığından sistem ziyaretçinin tarayıcısından token ister.
 2. Safari istenen bu token için apple ile API üzerinden iletişime geçer ve cihazın onaylanmasını ister.
 3. Apple çeşitli cihaz bileşenlerini kontrol edecek, geçerli olduklarını onaylayacak ve ardından Cloudflare’ye bir API çağrısı yapar.
 4. Cloudflare, bir tokken oluşturur, onu tekrar tarayıcıya gönderir, o da kendisine iletilen bu tokeni origin’e gönderir.
 5. Cloudflare daha sonra bu özel tokeni alır ve bu kullanıcıya bir CAPTCHA gösterilmesine gerek olup olmadığını belirlemek için kullanır.

Süreç biraz karışık gibi duruyor evet farkındayım ancak bu süreci tamamen Cloudflare ve cihaz üreticisi yönetir, web sitesi hiç bir şekilde bu sürece dahil olmaz. Kurduğunuz web sitelerinde CAPTCHA entegrasyonu yapmak zorunda kalmazsınız.


References

 1. https://blog.cloudflare.com/end-cloudflare-captcha/
 2. https://blog.cloudflare.com/introducing-cryptographic-attestation-of-personhood/
 3. https://developer.apple.com/videos/play/wwdc2022/10077/
 4. https://www.ietf.org/archive/id/draft-ietf-privacypass-auth-scheme-01.html
 5. https://blog.cloudflare.com/eliminating-captchas-on-iphones-and-macs-using-new-standard/
Share this article
Shareable URL
Prev Post

100/20Mbit Turksat KabloNet İnternet Performans Testi

Next Post

cPanel’de Kullanıcı Yedekleri Topluca Nasıl Silinir?

Comments 2
  1. Cihaz üreticilerinin yapması gereken entegrasyonlar olması ve uymaları gereken regülasyonlar olması sebebiyle çoğu cihaza geleceğini düşünmüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Read next
1
Share