Turksat Fiber Optik Altyapı Çalışması

Herkesin beklediği FTTx fiber optik alt yapıya oturduğum yerde ufaktan kavuşma sürecimi detaylı ve kronolojik bir şekilde anlatmaya çalışacağım aslında alt yapı çalışması beklediğim bir şey değildi çünkü bölgemde hali hazırda Turksat 100Mbit sorunsuz verebiliyordu başkada alt yapı yoktu, VDSL sahası 250mt uzaktaydı düzgün hız vermiyordu.

16 Ağustos 2023 günü öğlen kapı çaldı ve elime aşağıdaki kâğıt tutuşturdular, GPON dönüşümü için bina yönetiminden izin istendiğine dair bir bilgilendirmeydi.

Bir hafta sonra aynı ekip geldi ve kağıdı aldı tabii sonrasında beklememiz gerektiği söylendi, yıl sonuna kadarda dönüşüm tamamlanacak ama gecikmeler olabilir dendi.

24 Ağustos 2023 günü saha ekibi bina içerisine 4 Core fiber optik kabloyu çektiler ve elektrik panosunun olduğu yere kadar kablo geldi yaklaşık 34mt bir uzunluğunda.

2 saat kadar kablo çekimi sürdü, kablolama bizim binada kolay yapıldı 2015 yılında yapılan bir bina olması sebepli şaft ve kablo kanalları sorunsuzdu. Zaten mahallenin tamamında sokakta ilk fotoğrafta görebileceğiniz gibi kablolar için yerler bulunuyor.

27 Ağustos 2023 günü bina içerisine bırakılan kablo hazırlanarak fiber optiklerin dairelere çekileceği FTTH BDK kutusu koyuldu

Bütün Aydınlıkevler semtine fiber çekmek amacıyla ekipler harıl harıl çalışıyordu semtte yürürken işçileri sıkça gördüm.

30 Eylül 2023 günü Kablonet ekibi saha dolabı koymayı unutmadı, parça 2020 yılında üretildiği için onaylı ürün listesinde bulamadım ama 2020 de yapılan ihalesini buldum https://ihaletakip.com.tr/ihale/ftth-saha-dolabi-bina-dolaplari-ve-fiber-optik-sistemleri-urun-temini/2041745/h yani planlama çok uzun zamandır yapılıyor.

3 Ekim 2023 günü oturduğum sokakta saha için fiber çalışması yapıldığını gördüm 24 Core çelik tüplü fiber optik kablo çekiliyordu bu aşamaya gelindiyse işlerin çoğunu bitti sayabiliriz.

10 Ocak 2024, DOCSIS alt yapısının dönüştürülmesi neredeyse tamamlandı, fiberlerin tamamını bağladılar. Eve kadar GPON çekildi ve kablolaması yapıldı.

Fibere lazer sinyalinin verilmesini bekliyorum. Haftaya büyük olasılıkla tamamlanmış olacak oda. Ardından DOCSIS’te kullandığım eski bağlantı taşınacak(içinde sabit ip vs her şey var) sonrasında upsell ile paketi 1000/100 mbit aktarımı yaptıracağım ve sonra bağlantıyı mikrotikte sonlandıracağım, mikrotik GPON ONU modülü bulursam arada verecekleri modemi de almamaya çalışacağım.

26 Ocak 2024 Nihayet sona geldiğimizin habercisi olan mesaj geldi Modem değişimi, ONT takılması ve fiber sonlandırma için randevu amacıyla aranacağım.

1 Şubat 2024, Ekipler geldi WDM WR-1082NH dönüştürücü(https://downloads.mertcangokgoz.com/WR1082NH-WDM–Unicor-Prevail-catv.pdf) verdiler şu şekilde bir şey

Bunu isterseniz söküp direk modeme de bağlayabilirsiniz bu durumda kablolu tv yayınlarını alamayacağınızı hatırlatayım. Bunun yanında bir adet modemimiz var çekim gücü gayet iyi wifi 6 destekliyor ZTE ZXHN F6600 GPON on numara beş yıldız bir ürün ben sevdim açıkçası

ben Bridge mod’da kullanıyorum PPPoE bilgisini ise direk olarak MikroTik cihazıma tanımladım. Sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı. Bağlantı sağladığında 06UlusRHUA01 adında bir AC Name beni karşıladı ve internete sorunsuz bir şekilde giriş yaptım. Nihai setup şu şekilde

Kurulum bitince tarafınıza aşağıdaki gibi bir SMS geliyor.

DOCSIS üzerinde yer alan sabit ip GPON alt yapısına geçtiğimde kullanamadım, konuyla ilgili case açtırdım ve yanıtlanmasını bekledim. Aşağıdaki gibi bir yanıt döndü bende soğuk suyumu içtim 12 yıllık sabit ip adresim elimden gitti kötü bir şekilde

Talebinize istinaden ilgili birim tarafından iletilen yanıt “Teknoloji bazlı mimaride farklılık olduğu için IP poolları değişmektedir.(DHCP-> DOCSIS, PPPoE à GPON).Bu sebeple teknik olarak mümkün değildir.” şeklindedir.

noreply@turksat.com.tr

Ankara/Altındağ/Aydınlıkevler bölgesi sakinlerine 1Gbit geniş bant internet hayırlı ve uğurlu olsun. Performans testleri için Turksat Kablo Fiber İnternet Performansı Nasıl? makalesine göz atabilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

“Turksat Fiber Optik Altyapı Çalışması” üzerine bir yorum

Yorum yapın