Turksat Kablo Fiber İnternet Performansı Nasıl?

Turksat Kablo Fiberi MikroTik Router ile kullandığımı söylemiştim, bu noktada testlerin büyük çoğunluğunu direk router üzerinde gerçekleştireceğim. Zamanla burada daha detaylı testleri eklerim, CloudFlare DNS tarafına yaptığım uzun süreli ping testi şu şekilde, ayrıca loss’da yok.

NextDNS tarafına https://ping.nextdns.io/ üzerinden yaptığım genel bir ping testi gecikmeler çoğu durumda gayet düşük

Öylece spontane bir şekilde yapmış olduğum hız testini ise şöyle bırakayım, özellikle yurtiçi tercih ettim bu testte.

Testin bizi yanıltmaması amacıyla Almanya sunucuları ile de test ettim ve sonuç Türkiye’deki gibi çıktı.

Uzun süreli bir DNS Benchmark yaptım sonucu şu şekilde bırakmak istiyorum. Gayet güzel ve gecikmeler düşük

Twitch’te yayın yapacak arkadaşlarda merak edeceklerdir bant genişliği gayet iyi pinglerde yerinde

OBS üzerinden yapmış olduğum test yayınını 10dk’ya yakın bir süre açık tuttum, 6k bitrate kilidini kaldırdım ve 10k yayın yapmasını istedim gayet stabil bir şekilde gerekeni yaptı.

Smokeping ile Amerika lokasyonu üzerinden uzun süreli testin sonucunu da ekleyeyim, herhangi bir loss yok bununla birlikte uzak lokasyon için ping zıplamaları yaşatmadı.

Hat kalitesi testinde ise aşağıdaki gibi bir sonuçla karşılaştım, gayet tatmin ediyor ve sorunsuz. Gecikmeler açısından ani hoplama veya zıplama yok.

Oyun sunucuları ile ilgili çok fazla soru gelmesi sebebiyle aşağıya bırakıyorum test sonuçlarını popüler olan yerlere yaptım testi, ben pek oyun oynamıyorum ama oynayanlar için faydalı olur umarım.

Youtube canlı yayın testi yapmamı isteyenler çok oldu bundan sebeple uzun süreli ve tam kapasiteyle yaptım, kayıp yok ve performansı gayet iyi, 80k bitrate ile yayın yapılabilir ancak OBS stabil kalmadığı için o seviyede uzun süreli test yapmadım, daha iyi bir yayın uygulaması bulursam daha yüksek bitrate ile deneme yapacağım.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın