OpenVPN El ile Güncelleme İşlemi

Bir sürü açık ve bir sürü sıkıntısının çıktığı OpenSSL den nasibini bizim popüler VPN uygulamamız olan OpenVPN de alıyor. Firmalar güncelleyin derken ne şekilde yapılacağını belirtmiyorlar kullanıcılarda haliyle güncellerken zorluk çekiyor.

Debian tabanlı sistemlerde kullanıyorsanız size 2.3.10 sürümü yüklü geliyor. Tabi bu sürüm bizim için yeterli değil çünkü güncelleme geldi ve bir takım sorunlar giderilerek açıklar kapatıldı(bu açıklar OpenSSL tarafında bulunduğundan OpenVPN içerisindeki sürümüde yükselmiş oldu)

El ile güncelleştirme yapın denildiğinde derlememiz gerek falan diye algılamış olabilirsiniz tabi bu da bir çözüm ancak debian tabanlı sistemler için .deb halinde kurma imkanınız da var.

OpenVPN GPG açık anahtarını sistemimize dahil ediyoruz.

wget -O - https://swupdate.openvpn.net/repos/repo-public.gpg|apt-key add -

daha sonra sistem için geçerli olan depoyu ekleme işlemimize geçiyoruz

echo 'deb https://openvpn.net/ '$(lsb_release -cs)' main' > /etc/apt/sources.list.d/swupdate.openvpn.net.list

listemize eklendiğini gördükten sonra haliyle bir güncelleme komutlarımızı verelim. Tabi bunu yaparken su aracılığı ile yetkilendirme işlemini yapmayı unutmayın

apt-get update && apt-get ugrade

Bu işlemlerden sonra her yeni sürüm yayınlandığında otomatik olarak her zaman ki kullandığınız güncelleme komutunu verdiğiniz an güncellenecek.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın