Mertcan GÖKGÖZ
Takip Et
Linux Hacısı, Sistem Uzmanı
· 1 dak. Okunur

Lightning Network Nedir? Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

Bu yazımda sizlere blockchain için geliştirilmiş bir proje olan Lightning Network den bahsedeceğim.

Lightning Network Nedir

Açık kaynak kodlu olarak ilerleyen projede C, Go ve Scada gibi dillerden yararlanılıyor. Bitcoindeki bir takım eksiklikleri kapatmak için birleşen yazılımcılar protokol üzerine yeni bir network oluşturuyor. Hızlı bir şekilde işlemler yapabilmek amacı ile ortaya çıktı.(Bitcoin CASH Gibi)

Aynı zamanda kullanıcılara bu işlemleri yaparken neredeyse olmayan işlem ücretleri de vadediyor.

Getirdiği Yenilikler

Proje merkezi olmayan blockchain yapısındaki bir takım eksiklikleri gidermek için ortaya çıktı. Anlık olarak yüksek işlem hacimlerini düzenli bir hale getirmeye yarıyor. Yapılan işlem yoğunluğu tek işlem olarak blockchain sistemine entegre ediliyor. Böylelikle hem alandan tasarruf ediliyor hem de yüksek işlem ücretleri ödemeye gerek kalmıyor.

Ayrıca projenin belki de en önemli özelliklerinden bir tanesi ödeme kanalı özelliğinin bulunmasıdır. Bu özellik kullanıcılara küçük miktarlardaki ödeme emirlerinin daha hızlı yapılması anlamına geliyor. Block içi zincirleme işlemi yapılmadığı için küçük miktarlardaki emirler otomatik olarak milisaniyeler içerisinde onaylanmış oluyor. Buradaki ilginç durum ise iki kişi arasında açılan kanalın devamlı duruyor olmasıdır. Kanal açılış ve kapanışlarındaki bilgiler blockchain üzerine yazılır.

Lightning projesi aynı zamanda madencilerin üzerindeki yükleri de hafifletir. Bu gelişme sürekli transfer yapan kişiler üzerinde bir değişikliğe neden olacağını da unutmadan belirtelim. Geri kalanları için değişen bir durum olmayacak.

Projenin ana sıkıntılarından bir tanesine bahsetmek istiyorum. İşlemlerin şeffaflığını Lightnin Network ortadan kaldırıyor. Ayrıca kapı oluşturulmak için adresleme kullanıldığı için direk olarak gizlilik ortadan kalkıyor ve kimin hangi işlemi yaptığı kabak gibi ortada duruyor.

Kişisel Yorumum

Bitcoin networkünde bilindiği gibi sisteme her yeni node eklendiğinde sistem yavaşlıyor.

Dağıtık sistem mantığına tamamen ters olan bu durumu ise geliştiriciler çözebilmek için block boyutunun arttırılmasını öneriyor. Lightning Network bahsedilen bu sorunlara tek başına çözüm olabilecek bir proje değil. Sadece teknik üstünlük sağlayan Bitcoin CASH'in tahtını biraz olsun sallayabilecek bir projeden öteye geçemeyecek gibi duruyor.