Mac OS X Üzerine PHP ve Apache Kurulumu

Bu yazımızda geliştirici ortamlarının vazgeçilmezi olan PHP ve Apache kurulumunun mac os x sistemler üzerine nasıl yapılabileceğini göstermek istiyorum.

Normal şartlar altında brew aracılığı ile kurma imkanımız vardı. Ancak depolardan her ne olduysa kaldırıldığı için kurulum prosedürümüzde otomatikman değişiyor.

Kuracağımız PHP sürümü 7.1 olması gerekiyor. Eski stable sürümü kullanacaksanız 7.0 sürümü kurabilirsiniz. Ama güncelleme almayacaktır.

Kolay bir şekilde kurulumu yapabilmemiz için lazım olan kurulum dosyamızı aşağıdaki komut aracılığı ile sisteme indirip başlatıyoruz.

curl -s https://php-osx.liip.ch/install.sh | bash -s 7.1

Kurulumun başlaması için kullanıcı parolanızı soracak ardından kurulum 5-10 dakika arasında sürecek kurulum tamamlandıktan sonra PHP için /usr/bin/php Apache için ise /usr/sbin/httpd yollarını takip edebilirsiniz. Bunların dışında sistemde kullanacağınız herhangi bir ek yapılandırma için /etc/apache2 yolunu kullanıp gereken ayarlamaları yapabilirsiniz.

Web sunucusunda gösterilecek olan dosyaların konumu ise /Library/WebServer/Documents yolunu kullanacaksınız. Buraya attığınız her dosya otomatikman yayına alınmış olacak

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

“Mac OS X Üzerine PHP ve Apache Kurulumu” üzerine 2 yorum

    • Merhaba

      Mac OS X 10.10 ve üstü Tüm sürümler için bu kurulum ve aynı dizinler geçerlidir.

Yorum yapın