yüksek çözünürlüklü firezone vpn logosu, fullhd firezone vpn, vpn nasil kurulur

Firezone ile VPN Sunucusu Nasıl Kurulur?

Firezone, kendi sunucu alt yapınızda dakikalar içinde devreye alınabilen, açık kaynak kodlu ve güvenli bir yönetim platformudur. Kullanımı basit bir web arayüzü ile özel ağlarınıza ve dahili uygulamalarınıza basit, hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Firezone Nasıl Kurulur?

Öncelikli olarak sisteminize docker’ı Debian Tabanlı Sistemler’e Docker Kurulumu makalesi üzerinden kurun. Sonrasında otomatik kurulum betiğini çalıştırın, bu betik sisteminizde yer alan docker sayesinde Firezone uygulamasını hızlı bir şekilde kuracak ve yapılandırmasını gerçekleştirecek.

bash <(curl -fsSL https://github.com/firezone/firezone/raw/master/scripts/install.sh)

Uygulamamızın çalışma mantığına kısaca bir göz atalım, aşağıdaki görsel ile çok rahat bir şekilde anlayabileceğinizi düşünüyorum.

firezone vpn nasıl kurulur?, how to install firezone vpn server

Kurulum tamamlandığında aşağıdaki WebUI karşınıza çıkacak bütün yönetimi buradan yapacağız.

firezone login ekranı, firezone vpn giriş ekranı

SSH konsolu üzerinde size verdiği bilgiler ile buraya giriş yapacaksınız. Aşağıdaki gibi kurulum tamamlandığında bu bilgileri görebilirsiniz.

firezone ilk giriş, firezone admin bilgileri

Giriş yaptıktan sonra herhangi bir yapılandırma yapmanıza gerek yok, sadece hesap ekleyip kullanmaya başlayacaksınız. Size verdiği parolayı değiştirmek isterseniz firezone-ctl create-or-reset-admin komutunu kullanabilirsiniz.

Firezone Kullanıcı Nasıl Eklenir?

“Users” > “Add User” seçeneğini seçerek çok basit bir şekilde yeni kullanıcı ekleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu yeni kullanıcıya cihaz eklemeyi unutmayınız.

firezone vpn kullanıcı ekleme, wireguard kullanıcı ekleme

Eklenen her bir kullanıcıya ayrıca cihaz eklemesi yapmanız gerekmektedir, bu aşamayı yaptığınızda size kullanabileceğiniz yapılandırma dosyası verilir ve VPN bağlantısı sağlayabilirsiniz.

“Users” > Cihaz eklemek istediğiniz kullanıcı > “Add Device” bu seçenek ile özel yapılandırma oluşturabilirsiniz.

firezone cihaz nasıl eklenir, wireguard vpn config ekleme

Ayrıca “Configuration” sekmesi altında yer alan “Egress” kuralları sayesinde cihazların bir birleri ile iletişimlerini kesebilirsiniz, isterseniz de belirli rotalara kural yazabilirsiniz.

firezone egress kuralları, vpn egress rules, wireguard egress

Bunlar dışında uygulamayı kurumsal olarak kullanmak isteyenler için SAML2.0 ve SSO entegrasyonları bulunmakta ve aşağıdaki sağlayıcıları desteklemektedir.

 • Azure Active Directory
 • Okta
 • OneLogin
 • Keycloak
 • Auth0
 • Google Workspace
 • Zitadel
 • Authentik
 • JumpCloud

Ayrıca kullanıcı hesaplarına girişte TOTP desteği bulunmaktadır ve bu sayede kullanıcılar hesaplarına ek güvenlik katmanı ekleyebilirler, bu özellik sadece e-mail ve parola ile girişlerde desteklenmektedir. SSO ile girişlerde sağlayıcının sunduğu özelliklerden faydalanmak mümkündür.

Diğer bütün özellikler için resmi belgelerden faydalanmayı ihmal etmeyiniz.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

ClockTuner ile AMD Ryzen 9 5950X İşlemci Optimizasyonu

Next Post

Cloudflare Workers ile IP Geolocation API Nasıl Yapılır?

Comments 3
 1. Ne yaparsam yapayım aldığım hatanın üstesinden gelemedim. Debian 10 (Docker) üzerine sorunsuzca kurulumu sağlıyorum lakin panele erişemiyorum. 502 hatası veriyor. Ayrıca docker üzerindeki firezone process’i sürekli kendini restart ediyor. Logdaki hatayı 500 şekilde aratsam da çözümünü bulamadım. DNS ve OVH Port ayarlarımda da bir sorun yok. Bir kahveye bakar mıyız abi?

   1. Önerin üzerine Debian 11 üzerinde işlemleri uyguladım ve sorunsuzca kuruldu. Bunun notunu düşmek gerekiyor. 10 üzerinde sorun yaratıyor. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Read next
1
Share