ESXi Routed VM Network Nasıl Oluşturulur?

ESXi kurulumunu ESXi Kurulumu Nasıl Yapılır? makalesi ile yaptınız ve servislerinizi dışarı açacaksanız ki özellikle subnet satın almışsanız makinede 1 Adet Router VM ihtiyacınız olacaktır. Bu VM alınan subnet’in internete çıkabilmesi amacıyla kullanılır ve zorunludur, aksi durumda tek tek ip adresi satın alınmalı ve servis sağlayıcısının DHCP sunucusundan ip adresi alınmalıdır.

Bu Router VM bir MikroTik olabilir, router görevi gören bir Linux işletim sistemi olabilir ve/veya VyOS, OpenWRT, PfSense gibi çözümler olabilir. Bu örnekte ben MikroTik kullanıyorum.

Ücretlendirmesi sebebiyle, tekil ip satın alınmasını önermiyorum. Ancak yönlendirme amacıyla satın alınan 1 adet tekil ip üzerine “Separate MAC” isteği yapılması ve bu ip adresinin router VM’de kullanılması gereklidir. Genellikle sağlayıcı fark etmeksizin aynı işlem yapılmaktadır.

VM oluştururken verilen bu “00:50:56:00:4D:A9” mac adresi Router VM ethernet ayarlarında aşağıdaki gibi girilmelidir. Çünkü sağlayıcılar genellikle bu MAC adresleri üzerinden sizin istek yaptığınızı ve kim olduğunuzu belirler. Yani “Bridged Network” aslında sizin Uplinkinizdir.

  • Adapter Type VMXNET 3
  • MAC → Manual → Separate MAC number

“Bridged Network” Topolojisi, internete erişecek ana makine vSwitch aşağıdaki gibi gözükmelidir.

“Routed Network” Topolojisi vSwitch üzerinde aşağıdaki gibi gözükmelidir.

Her iki Network’te aynı VLAN ID’de olmalıdır. Ben bu örneği yaparken VLAN yapılandırmadığım için 0 olarak bıraktım. Trafiği izole etmek için VLAN kullanabilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın