ClassiPress AMP Kurulumu

Wordpress sitenizde ClassPress kullanıyor ve AMP kurulumu yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

AMP, diğer adıyla hızlandırılmış mobil sayfalar, sizin Google’da üst sıralarda yer almanızı sağlayacak bir eklenti. AMP kullanarak mobil sıralamada yerinizi üst sıralara taşıyabilir ve sitenizin belirli bir otoriteye kavuşmasını sağlayabilirsiniz. ClassiPress temasında AMP kullanmayan sitelerin önüne geçebileceksiniz ve SEO açısından iyi bir ivme yakalayacaksınız. Aynı zamanda AMP cache tuttuğu için siteleriniz daha hızlı açılacaktır.

ClassiPress temanıza AMP kurulumu yapmak için öncelikle AMP eklentisi yüklemeniz gerekli. Wordpress admin panelinizin eklentiler kısmından gerekli olan AMP eklentisi kurun. Bazı AMP eklentileri ClassiPress temanızla uyumla olmayabilir, bunu test ederek öğrenebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz ise Better AMP eklentisini kurmanız. ClassiPress temanıza AMP eklentisini kurduktan ve etkinleştirdikten sonra gerekli ayarları yapmanız yeterli olacaktır.

ClassiPress AMP Ayarları

ClassiPress AMP eklentisini sisteminize kurduktan sonra sol menüde Better AMP menüsünün aktif olduğunu göreceksiniz. Bu menüye tıkladıktan sonra ‘Translation’ kısmından ingilizce olan içerikleri Türkçe’ye çevirerek AMP temanızın tamamen Türkçe olmasını sağlayabilirsiniz.

İçeri Aktar/Dışarı Aktar menüsünden daha önce kullanmış olduğunuz içerikleri buradan import edebilir veya export yapabilirsiniz.

ClassiPress AMP Teması

ClassiPress temasında AMP eklentinizi özelleştirmek istiyorsanız,Customize AMP menüsüne tıklayarak, kendinize özel tasarımsal değişlikleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu menüden nasıl değişikler yapacağınız hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Pin

AMP temanızın görünümünü değiştirmek istiyorsanız ‘AMP Theme’ menüsüne tıklayın. Header kısmından ClassiPress AMP temanızın logosunu değiştirebilir, ve arama kutucuğunun görünüp görünmemesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sticky header, yani yapışık menü kullanmak isterseniz bu düğmeyi aktif hale getirebilirsiniz.

ClassiPress AMP temanızın sidebar kısmında bir değişiklik gerçekleştirmek istiyorsanız, menüye tıkladıktan sonra, sidebar’da logonuzun görünmesi için yükleme yapabilir ve sosyal ağlarınızı burada belirtebilirsiniz.

ClassiPress İlan ve Yazılar

ClassiPress temanızın yazılar ve ilanlar (ads) kısmında bir değişiklik yapmak istiyorsanız Post menüsüne tıklayın. Yazılar kısmında küçük resimlerin (thumbnails) gözükmesini istiyorsanız ‘Show Thumbnail’ düğmesini aktif hale getirin. ‘Related Posts Count’ kısmından ise bir sayfa üzerinde kaç tane yazınızın gözükmesi istediğinizi belirtebilirsiniz.

classipress-amp-kurulumuPin

Aktif bir sosyal medya kullanıcısı iseniz ve hitinizi sosyal medya üzerinden sağlıyorsanız. ‘Show Share Box In Posts?’ sorusunu show olarak yanıtlayabilir ve sosyal medya paylaşım butonlarınızın yazılar sayfasında gözükmesini sağlayabilirsiniz.

ClassiPress temanızın bir slider’a ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, customize menüsünden ‘Show Slider?’ seçeneğini ‘Yes’ olarak kaydedebilir ve anasayfanızda son yazılarınızın gösterildiği bir slider’a sahip olabilirsiniz.

Eğer AMP temanızın analizini yapmak istiyorsanız, Better AMP eklentisi içerisinden Google Analystic kodunu kaydetmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede mobil sayfalarınızın analizini de gerçekleştirebilirsiniz.

ClassiPress İlan Sayfası Ayarları

ClassiPress temanızda AMP kullanmak istiyor fakat ilan sayfalarınızı AMP olarak göremiyorsanız bunu ancak kod yapısını değiştirerek halledebilirsiniz. ClassiPress farklı bir taxonomy kullandığı için ilan sayfalarınız maalesef AMP olarak listelenmeyecek.

Bu sorunu AMP eklentisine fonksiyon ekleyerek veya ClassiPress temasının fonksiyonlarından ‘/ads/’ URL’lerini değiştirerek gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bir geliştirici değilseniz veya daha önce AMP eklentisi üzerinde bir değişiklik yapmadıysanız, kodlarla oynama yapmamanızı tavsiye ederiz, bunun için teknik destek almanız en doğrusu olacaktır.

wordpress-amp-kurulumuPin

Ancak tüm bunlara rağmen değişiklik yapmayı denemek istiyorsanız yanlış bir işlem yaptıktan sonra geri dönüşü olması için, temanızı ya da eklentiniz üzerindeki kodları değiştirmeden önce yedeklemenizi tavsiye ederiz. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda elinizde bulunan yedekler sayesinde sitenizi eski halinde sıkıntısız bir şekilde getirebilirsiniz.

Bu düzenlemeyi yapmamanız halinde, sitenizde AMP eklentisi kullanmanızın bir anlamı kalmayacak çünkü ilan sayfaları Google üzerinde AMP olarak listelenmeyecektir. Gerekli düzenlemeleri yaptığınızı düşünüyor ve bunu test etmek istiyorsanız, bulunduğunuz URL’in sonuna ‘/amp/’ söz dizimini ekleyerek sayfanızın çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

ClassiPress ilan sayfanız listeleniyor ancak AMP hataları ile karşılaşıyorsanız, Google’ın AMP testi ve doğrulamasından yararlanarak hangi kod parçacıklarında hata alıyorsunuz görebilir ve gerekli düzenlemesini sağlayabilirsiniz.

Tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra ClassiPress AMP temanız kullanıma hazır bir hale gelecektir.

Artık Google üzerinde sayfalarınız ve ilanlarınız AMP olarak listelenecek ve, sitenizi üst sıralara daha kolay taşıma fırsatı elde edeceksiniz. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar yani AMP kullanmanın yararını sitenizde zamanla göreceksiniz.

ClassiPress AMP kurulumu ile ilgili teknik destek almak için info@seslichat.com Skype adresini ekleyebilir, savas@port.com.tr adresine mail atabilir, Canlı destek almak için 0541 810 40 41 telefon numarasını kullanabilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın