BTK Erişim Engeline Nasıl İtiraz Edilir?

İnternet üzerinde sağ olsun bizim yetkililerin engellediği 300 bin küsür alan adı mevcut bunların bir çoğunun engellenme sebebi bile bilinmiyor, bazı alan adları artık amacı dışında kullanılmaktan çıkmış ve yeni sahiplerini bekliyor, kimiside hala faaliyette olan ancak bizim ülkemizde her ne hikmetse yasaklı olan siteler,

Bahsi geçen alan adlarından birine veya bir kaçına sahipseniz ve bu alan adlarının erişim engellerini artık kaldırmak istiyorsanız yapmanız gereken bir kaç işlem bulunduğunu unutmayın.

Öncelikli olarak E-devlet‘e girerek bu bağlantı aracılığı ile erişim engelini doğrulayın. Türünü ve erişim engeli olup olmadığını çok kolay anlayabilirsiniz.

Erişim engeli kararını kaldırtmak için ise bu adres üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor,

Başvurunuz sırasında;

 • Alan adını ne için satın aldığınızı
 • Aldığınız alan adı üzerinde ne gibi bir proje yürüteceğinizi
 • Genel hatları ile neler olacağını belirtin

Alan adınız 48 saat ila 1 hafta içerisinde açılacaktır, çoğu zaman açıldığına dair bir mail ile geri dönüş olmaz.(personele göre değişiyor.) Bu noktada düzenli olarak kontrollerinizi sağlayın.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

“BTK Erişim Engeline Nasıl İtiraz Edilir?” üzerine 2 yorum

  • Merhaba

   Erişim sağlayıcıları birliği tarafından engellenmemişse e-devlet üzerinde gözükmüyor bu sebeple bunların sorgusuna https://internet2.btk.gov.tr/sitesorgu/ üzerinden yapmak gerekiyor.

   Çıkan sonuca göre e-devlet üzerinden başvuruda bulunursanız gerekeni yapacaklardır.

   İyi günler

Yorum yapın