25 Yaşını Dolduran ve Çalışmayan Erkeklerin SGK’da Yapacakları

Benim çalışmadığım zamanlarda böyle bir durum olmuştu. Uzun zamandır yazacaktım lakin aklımdan uçup gitti. Sigorta devam ederken bir anda 25 yaşını doldurduğunuzda SGK sizi artık Medula sisteminde tutmuyor. Provizyon alamadığınız içinde hizmetlerden faydalanamıyorsunuz. Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmek için ya gelir testi yaptırmalısınız. Yada parasını ödeyerek tekrar aktif etmelisiniz.

Lakin internet ortamında adam akıllı bir bilgi bulunmadığı için olayı kısaca size özetleyeyim.

Gelir testi sonucuna göre bu ücretleri’de ödemiyorsunuz. (Yeşil kart olayları)

2018 Yılında GSS için ödenmesi gereken ücret 60.89 TL, olarak belirlenmiştir.

2019 yılında GSS için ödenmesi gereken ücret 76.75 TL olarak belirlenmiştir.

2020 yılında GSS için ödenmesi gereken ücret 88.29 TL olarak belirlenmiştir.

2021 yılında GSS için ödenmesi gereken ücret 107.30 TL olarak belirlenmiştir.

2022 yılında GSS için ödenmesi gereken ücret 161.55 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücrete gelen ara zam sebebi ile güncel ödenecek tutar 195 TL olarak güncellenmiştir.

Bu ücreti de oturduğunuz bölgeye bakan SGK il müdürlüğüne aktivasyonu sağlamak için gidip ödemeniz gerekiyor. Ardından ödemeleri PTT veya bankanız aracılığı ile otomatik ödemeye bağlayabilirsiniz. (GSS Prim Borcu olarak geçiyor.)

Bu yaptıklarınız sizin için sağlık hizmetlerinden herhangi bir işe girene kadar yararlanmanızı sağlayacak. Askerlik yapacaksanız iptal ettirmeniz gerekiyor. Müdürlük iptal edilmiyor biz sistemden görüp iptal ediyoruz dese bile siz işinizi şansa bırakmayın.

Askerliğe gidecekseniz de GSS aktif etmeyin. Askerliğinizi yaptıktan hemen sonra aktif edebilir ve işe girinceye kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

“25 Yaşını Dolduran ve Çalışmayan Erkeklerin SGK’da Yapacakları” üzerine 11 yorum

 1. peki bu aktifleştirme işlemi tek sefere mahsus mu yoksa düzenli olarak her ay mı ödeniyor. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba

   GSS işsiz kaldığınız süre boyunca ödemek zorundasınız. Özellikle 1 Ocak 2020 den itibaren zorunlu.

   SGK il müdürlüklerine giderek detaylarını öğrenebilirsiniz.

 2. Temmuz ayında 25 yaşıma girdim.Şuan herhangi bir işte çalışmıyorum.Öğrenciyim.Babamın üzerinden eylül ayında düşmüşüm.Fakat hala gidip sgkya başvurmadım.Bir arkadaşım geçen sene gidip başvurduğunda 600 lira borç çıkarmışlardı.Aynı benim başıma gelir mi ?

  Yanıtla
  • Evet, başvuru sırasında karşınıza çıkacaktır. E-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

 3. Merhaba
  27 yaşını doldurdum ve hala öğrenim görmekteyim.Gelirim yok.
  Sistemde 1537 TL borçlu gözüküyorum.Bu borcu sildirmem mümkün müdür ?

  Yanıtla
  • Konu ile ilgili SGK’ya başvurmanız yeterli kendileri yardımcı olacaktır.

 4. öğrenciyim, ocak ayında babamdan düştüm ve gelirim yok. herhangi bir şekilde hastane veya sağlık ocağına gitmesem de bu borç çıkıyor mu? veya her muayenede girişte ücret veriyorum, yine de borç çıkar mı? 2 kere sağlık ocağına 2 kere hastaneye gittim edevlette borç gözükmüyor.

  Yanıtla
  • Hastanelerde bir sorun yaşamazsınız ama borç olarak yazmaya devam eder, en yakın SGK’ya gidip durumu netleştirmenizi öneririm. Daha sonrasında ödemeniz gereken süpriz bir ücret çıkabilir. Dikkatli olmanızda fayda var.

 5. Merhaba

  Son cümleye nazaran ekimde 25 yaşımı doldurmuş oluyorum fakat ekim sonu askere gideceğim malum korona testi yaptırmam gerekecek dediğiniz gibi aktif ettirmenin bir manası yok fakat test için devlete gideceğimden bir problem olabilir mi? Yoksa zaten test zorunlu olduğundan ücreti karşılığında yaparlar mı? Teşekkürler

  Yanıtla
  • GSS yaptırılmasa dahi hastanede herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız o konuda rahat olabilirsiniz, sadece vakti geldiğinde borç olarak yansır bunun dışında bir problem olmaz. Ki ben borç çıkacağını bile sanmıyorum aradaki süre çok kısa çünkü

Yorum yapın