Yaşam

25 Yaşını Dolduran Ve Çalışmayan Erkeklerin SGK’da Yapacakları

28 Temmuz 2018 < 1 min read

25 Yaşını Dolduran Ve Çalışmayan Erkeklerin SGK’da Yapacakları

Okunur: < 1 dakika

Benim çalışmadığım zamanlarda böyle bir durum olmuştu. Uzun zamandır yazacaktım lakin aklımdan uçup gitti. Sigorta devam ederken bir anda 25 yaşını doldurduğunuzda SGK sizi artık Medula sisteminde tutmuyor. Provizyon alamadığınız içinde hizmetlerden faydalanamıyorsunuz. Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmek için ya gelir testi yaptırmalısınız. Yada parasını ödeyerek tekrar aktif etmelisiniz.

Lakin internet ortamında adam akıllı bir bilgi bulunmadığı için olayı kısaca size özetleyeyim.

2018 Yılında GSS için ödenen ücret 60.89 TL, eğer bunu da ödemek istemiyorsanız gelir testine girmeniz gerekiyor. Gelir testi sonucuna göre bu ücreti de ödemiyorsunuz. (Yeşil kart olayları)

2019 yılında GSS için ödenmesi gereken ücret 76.75 TL olarak belirlenmiştir.

2020 yılında GSS için ödenmesi gereken ücret 88.29 TL olarak belirlenmiştir.

Bu ücreti de oturduğunuz bölgeye bakan SGK il müdürlüğüne aktivasyonu sağlamak için gidip ödemeniz gerekiyor. Ardından ödemeleri PTT veya bankanız aracılığı ile otomatik ödemeye bağlayabilirsiniz. (GSS Prim Borcu olarak geçiyor.)

Bu yaptıklarınız sizin için sağlık hizmetlerinden herhangi bir işe girene kadar yararlanmanızı sağlayacak. Askerlik yapacaksanız iptal ettirmeniz gerekiyor. Müdürlük iptal edilmiyor biz sistemden görüp iptal ediyoruz dese bile siz işinizi şansa bırakmayın.

Askerliğe gidecekseniz de GSS aktif etmeyin. Askerliğinizi yaptıktan hemen sonra aktif edebilir ve işe girinceye kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

6 Comments
 1. furkan kalan

  peki bu aktifleştirme işlemi tek sefere mahsus mu yoksa düzenli olarak her ay mı ödeniyor. Teşekkür ederim.

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Merhaba GSS işsiz kaldığınız süre boyunca ödemek zorundasınız. Özellikle 1 Ocak 2020 den itibaren zorunlu. SGK il müdürlüklerine giderek detaylarını öğrenebilirsiniz.

 2. Bedirhan AYDIN

  Temmuz ayında 25 yaşıma girdim.Şuan herhangi bir işte çalışmıyorum.Öğrenciyim.Babamın üzerinden eylül ayında düşmüşüm.Fakat hala gidip sgkya başvurmadım.Bir arkadaşım geçen sene gidip başvurduğunda 600 lira borç çıkarmışlardı.Aynı benim başıma gelir mi ?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Evet, başvuru sırasında karşınıza çıkacaktır. E-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

 3. Dez

  Merhaba 27 yaşını doldurdum ve hala öğrenim görmekteyim.Gelirim yok. Sistemde 1537 TL borçlu gözüküyorum.Bu borcu sildirmem mümkün müdür ?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Konu ile ilgili SGK'ya başvurmanız yeterli kendileri yardımcı olacaktır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Click to access the login or register cheese