Yaşam

25 Yaşını Dolduran Ve Çalışmayan Erkeklerin SGK’da Yapacakları

28 Temmuz 2018 < 1 min read

25 Yaşını Dolduran Ve Çalışmayan Erkeklerin SGK’da Yapacakları

Reading Time: < 1 minute

Benim çalışmadığım zamanlarda böyle bir durum olmuştu. Uzun zamandır yazacaktım lakin aklımdan uçup gitti. Sigorta devam ederken bir anda 25 yaşını doldurduğunuzda SGK sizi artık Medula sisteminde tutmuyor. Provizyon alamadığınız içinde hizmetlerden faydalanamıyorsunuz. Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmek için ya gelir testi yaptırmalısınız. Yada parasını ödeyerek tekrar aktif etmelisiniz.

Lakin internet ortamında adam akıllı bir bilgi bulunmadığı için olayı kısaca size özetleyeyim.

2018 Yılında GSS için ödenen ücret 60.89 TL, eğer bunu da ödemek istemiyorsanız gelir testine girmeniz gerekiyor. Gelir testi sonucuna göre bu ücreti de ödemiyorsunuz. (Yeşil kart olayları)

2019 yılında GSS için ödenmesi gereken ücret 76.75 TL olarak belirlenmiştir.

Bu ücreti de oturduğunuz bölgeye bakan SGK il müdürlüğüne aktivasyonu sağlamak için gidip ödemeniz gerekiyor. Ardından ödemeleri PTT veya bankanız aracılığı ile otomatik ödemeye bağlayabilirsiniz. (GSS Prim Borcu olarak geçiyor.)

Bu yaptıklarınız sizin için sağlık hizmetlerinden herhangi bir işe girene kadar yararlanmanızı sağlayacak. Askerlik yapacaksanız iptal ettirmeniz gerekiyor. Müdürlük iptal edilmiyor biz sistemden görüp iptal ediyoruz dese bile siz işinizi şansa bırakmayın.

Askerliğe gidecekseniz de GSS aktif etmeyin. Askerliğinizi yaptıktan hemen sonra aktif edebilir ve işe girinceye kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir