Ubuntu 15.10 Wily Werewolf Sürümüne Geçiş

22 Ekim günü Ubuntu 15.10 sürümü resmi olarak kullanıma sunuldu acısıyla tatlısıyla 9 aylık bir periyot sonunda 15.04 üzerine bir güncelleme gelmiş oldu.Güncelleme ile sistem içerisinde kullanılan pek çok uygulama güncellenmiş oldu

  • Kernel 4.2 Sürümü kullanılmaya başlandı
  • MATE sürümü güncellendi
  • Intel Broxton desteği getirildi
  • NV-DIMM desteği
  • F2FS dosya şifreleme desteği

Ayrıca güncelleme diğer ubuntu sürümlerinide desteklemekte Lubuntu/Kubuntu/Xubuntu kullanan arkadaşlarda bu güncellemeden faydalanabilirler 15.04 Sürümünde yapılması gereken son güncellemeleri yapalım ve varsa yeni sürümleri kontrol ettirelim.

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

İşlem bittikten sonra sisteminizde güncelleştirme varsa yapılacaktır.Yoksa gözükmüyorsa sisteminizi yeniden başlatınız ardından komut satırına yetkili kullanıcı girişi yaparak aşağıdaki komutu veriniz böylelikle güncellemeyi yapabileceksiniz.

sudo update-manager -d

ubuntupgrade15.10gorsel1

Görüldüğü gibi güncellememiz bulundu Upgrade butonuna tıkladığımız anda yükseltme işlemine başlayacak.Tabi öncelikle sizden Sürüm notlarını okumanızı isteyecek

ubuntupgrade15.10gorsel2

Okumayıp geçebilirsiniz.Ama okumanızı öneririm ne kurduğunuzu bilmeniz önemli hataları fark edebilmeniz önemli bilinmedik hatalar sistem kararlılığını oldukça tehlikeye atmaktadır. Upgrade bastığımızda ise aşağıdaki gibi bir ekran gelecek artık sisteminiz güncelleştirilmeye başlayacak.

ubuntupgre15.10gorsel3

Sisteminizdeki paket yoğunluğuna ve sisteminizin güncelliğine göre upgrade edilecek paket sayısı değişmektedir.Kurulum sırasında /boot alanı %90 dolu olduğundan kurulamıyor gibi bir hata ile karşılaşırsanız.Yapmanız gereken adımlar şu şekildedir.

sudo apt-get autoremove

ardından riskli bir işlem olan /boot alanındaki eski kernel sürümlerini temizlemeye geldi sıra bu aşamada yapacaklarınız sisteminizde ciddi sorunlara yol açabilir lütfen dikkatli olunuz.

dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/(.*)-([^0-9]+)/1/")"'/d;s/^[^]* [^]* ([^]*).*/1/;/[0-9]/!d' | xargs sudo apt-get -y purge

Bu işlemlerden sonra /boot alanında yer açılmış olacaktır.Yükseltme işlemine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

OpenVAS Vulnerability Scanner Kurulumu

Next Post

VMware Workstation 12.0 Linux Kurulumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Read next
0
Share