Rdesktop ile Linux Uzak Masaüstü Kullanımı

Rdesktop ile Linux Uzak Masaüstü Kullanımı aslında göründüğü kadar zor değil Teamviewer yerine kullanabileceğimiz bir alternatif olarak gözükebilir Windowsdaki RDP nin linux sürümü zaten bunun kullanımıda oldukça basit sadece bağlanacağınız sistemlerin RDP bağlantısına izinleri açıp ubuntu üzerinden işlemlerimize geçebiliriz öncelikle izni vermemiz lazım bunun için

Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler diyoruz oradan karşınıza uzak diye bir sekme gözünüze zaten ilişecek ayarlamaları aşağıdaki gibi yapıyoruz.

rdekstopuzakmasaustugorsel1

izinleri tamamladıktan sonra Ubuntu sistemimize programımızı kuruyoruz kurduktan sonra başka bi ayarlama yapmamıza gerek yok parametreleri vererek bağlanabilirsiniz.

Ubuntu için

sudo apt-get install rdesktop

RHEL/Centos

yum install rdesktop

Kurulum tamamlandıktan sonra bağlanmak için gerekli prosedürü yapabilirsiniz lokalden bağlanıyorsanız Eğer lokal ip yi girmelisiniz onun dışında normal RDP nasılsa rdesktopda da aynı şekilde kullanılmaktadır.

rdesktop ip adresi

Bağlandık giriş yapmaya çalıştığımda kendi sistemime parolası olmadığı için haliyle bağlanamıyorum.Bunu düzeltmek için kullanıcı izinlerinden gerekenleri yapabilirsiniz.

rdekstopuzakmasaustugorsel2-732x576

Share this article
Shareable URL
Prev Post

EasyEngine ile Wordpress-Nginx kurulumu

Next Post

Centos 7 Üzerine Nginx Kurulumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Read next
0
Share