Photoshop ile Resimden Telif Kaldırma

Google’da arayıp bulduğunuz tüm resimleri kafanıza göre kullanamayacağınızı biliyor muydunuz ? yüksek ihtimal ile bunu yeni öğreniyor olabilirsiniz. Aslında Google sizi bunun için her daim uyarmakta ve aşağıda ufak olarak “Görseller Telif Haklarına Tabi Olabilir” yazmaktadır.

Yapacağımız işlem ile aslında resimlerdeki telif Hakkını kaldırabiliriz tabi bu bir nebze etkili olur(telif sahibi genede telif gönderip içeriği kaldırtma hakkına sahiptir) eski model telif damgası kullanıyorlarsa. Bunun dışında günümüzde pek çok grafikçi resmin içerisine telif hakkını gömmekte yada filigran ile belli etmektedir.

Bunlardan en yaygın olanı resim içerisine farklı tonlarda ekleme yapmaktır. Bu tarz resimlerin içerisindeki telif hakkını görmek için resmin renk yapısını değiştirerek bulmaya çalışabilirsiniz.

Lafı bırakıp konuya geçecek olursak yapmanız gereken indirmiş olduğunuz resmi Adobe Photoshop uygulamasından geçirmek tabi telifi silmek için başka programlarda kullanabilirsiniz ama elimizde bu varken bunu kullanalım.

telifgorsel1Pin

Resimde gereken değişiklikleri yaptıktan sonra Telif hakkı sıkıntısı çıkmaması için kayıt esnasında resimden bu tarz alt verileri(metadata) kaldırmanızı şiddetle öneriyorum bunun için Save for web seçeneklerindeki şu kısmı kullanalım

telifgorsel2-e1427727267742Pin

Metadata kısmında resimde kalmasını istediğiniz özellikleri görüyorsunuz bunlar sırası ile;

 1. Sadece Telif Hakkı
 2. Telif Hakkı ve iletişim bilgileri
 3. Tüm kamera bilgileri
 4. Tamamı

Bunlardan bir tanesini seçebilirsiniz yada None diyerek hiçbirini almayabilirsiniz benim önerim kayıt esnasında tüm bu verilerin None olarak seçilmesi ve resmin içine dahil edilmemesidir.

Bu yöntem sonucunda kullanacağınız görsellerin içerisinde telif metinleri geçmeyecek, ancak telif hakkı bildirimleri tarafınıza içerik sahibi isterse gönderebilir.

Telif bulunan görsellerde lütfen gerçek içerik sahibinden izin almayı ihmal etmeyin.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

“Photoshop ile Resimden Telif Kaldırma” üzerine 8 yorum

  • Merhaba

   Kaygılarınızı anlayabiliyorum. pablo picasso şöyle söylemiş zamanında “good artist copy great artist steal” , Bu yüzden insanlar artık aşağıdaki gibi platformaları kullanmaları gerekmekte https://unsplash.com/

 1. Bu kısmı none yaptığımızda sorun ortadan kalkıyor yani ? başka yapmamız gereken bir şey yok ?

  Yanıtla
  • Evet, ancak hala istenilen şekilde kullanılamaz. Asıl telif sahibi istediği zaman yaptırım yapabilir. Ufak bir not düşmek önemli

 2. Ufak bir notu kastederken nasıl ve nereye konmalı ? mesela ben flickerdan bazı görseller indirdim ancak aklımda görselin telifli olup olmadığı sorusu takıldı bu görsellerin telifli ya da telifsiz olduğunu nasıl öğrenebilirim ?

  Yanıtla
  • Mümkünse kullandığınız yerde dipnot şeklinde belirtebilirsiniz, görsellerde telif olup olmadığını anlamak biraz zor. Bu yüzden en iyi çözüm olarak bir mail adresi ile tarafınıza ulaşılmasını isteyin. Sizde duruma göre aksiyon alabilirsiniz.

 3. Hocam şimdi ben bütün işlemleri uyguladım ve youtube kanalımdaki bir videonun küçük resmi olarak kullandım. En başta kullandığım küçük resmin sahibide benden önce videosuna küçük resmini yerleştirmiş ben sizin dediğin adımları yapıp küçük resmi kendi videoma koyduğumda telif hakkı sahibi videomu sildirtebilir mi? Ya da ne yapabilir, videoya ya da kanalıma bir zararı olur mu?

  Yanıtla
  • Merhaba

   Unsplash gibi yerlerden genel olarak telifsiz görselleri kullanmaya çalışın, veya kullandıklarınızı video yorumlarında belirtin. Çünkü artık bu yöntem videolu içeriklerde genel anlamda işe yaramıyor.

Yorum yapın