Hacker Yakala: Bir IP Adresini İzlemek

Siber suçlular tüm dünyadaki bilgisayar kullanıcıları için büyük bir tehdit haline geliyor. Bu suçluların çoğu çok cesur davranır çünkü internette gizlilik paradoxunun arkasına saklanabileceklerine inanıyorlar.(Teoride)

Neyse ki, bilgisayar korsanları izlenemez durumda değillerdir. Onları belirleyebilir ve birkaç önlemi uygularsanız yetkililerin siber suçlulara karşı bir dava açmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tespit Edilen IP Adresini İzleme

Bilgisayar korsanlarını izlemenize yardımcı olacak birkaç temel yönerge. Bir çok gelişmiş bilgisayar korsanının adımlarını takip etmeyle ilgili daha temkinli olacağını unutmayın.

Birçok bilgisayar korsanı, Tor gibi proxy veya VPN gizi çözümleri kullanıyor. Ancak hala izleri bir yerlerde olabilir, ama bunu yapmak biraz zor olabilir.

Bu yönergeler bazı bilgisayar korsanlarını belirlemenize yardımcı olacaktır, ama gerçek hayatta birçok kişiyi yakalamak için bir uzman yardımına ihtiyacınız olacağınıda unutmamalısınız.

Hacker’ı Nasıl Takip Edebilirsiniz

Davetsiz misafirinizin IP adresini tanımlamanız gerekiyor. Bağlantı kurmaya çalışan herhangi bir bilgisayarın IP adresinin ne olduğunu söyleyebilen çeşitli Linux komutları ve araçları var. Bu komutları kullanabiliyor olmanız gerekmektedir bu size bir takım bilgiler verecektir. Ancak tam olarak şu IP adresinden yapılmıştır diyemez.

Google Analytics’te veya başka bir analitik araçta bulabilirsiniz. Keşif için siteye gelen ve anormallik oluşturan tüm kayıtları takip edebilirsiniz. Ayrıca kayıt ettiğiniz loglarınızıda yedeklemeli ve üzerinde çalışmalar başlatmalısınız. Mümkünse loglarınızı aynı sunucu üzerinde bulundurmamanız bilgisayar korsanları tarafından logların temizlenmesi veya değiştirilmesi gibi durumları ortadan kaldıracaktır.

Başka bir alternatif ise, bilgisayar korsanının bulunduğu yer hakkında kaba bir fikir edinmek için GEOIPTool’u kullanmaktır.

Tespit Edilen IP Adresi ile Hackeri Raporlama

Bu teknikleri denediğinizde bilgisayar korsanının tam kimliğini bilemeyecek ve izleyemeyeceksiniz. Bununla birlikte, kullanabileceğiniz birkaç yol olacaktır

  • İncelemelerin yapılması için uzmanlara ulaşabilirsiniz.
  • Konu hakkında araştırmayı kendiniz yaptıysanız bulgularınızı yerel yetkililere teslim edebilirsiniz.
  • Kimliklerini ve kullandığı siteleri öğrendikten sonra yer sağlayıcılarına durumu bildirebilirsiniz.(whois bilgileri ile abuse maillerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.)

Çoğu durum için geleneksel yönetimi öneriyorum. Suçluları bildirmek yapılacakların arasında belkide en önemlisidir.

Tetikte Olun

Bazı bilgisayar korsanları, ellerinde çok fazla zararlı yazılım buluyor ve bunlar üzerinden sistemlere saldırılar gerçekleştiriyorlar. Kendinizi korumak için her zaman bir adım önde olmanız gerekir. Yapılacak adımları en iyi şekilde atmanız ve dehşete kapılıp ortalığı ayağa kaldırmamanız gerekmektedir.

Bilgisayarınızı güvende tutmak için her zaman gerekli adımları atmanız ve zorlu çalışmaları yetkililere bırakmanız gerekir. Çok dikkatli değilseniz, sisteminizde nereye bakacağınızı bilmiyorsanız. Delil niteliğindeki dosyalarda bozulmaya sebebiyet vermemek için lütfen uzmanlar ile iletişime geçmeyi unutmayınız.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Veri Merkezi Standartları

Next Post

Mac OS X’de “Keychain Not Found” Hatasının Giderilmesi İşlemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Read next
0
Share