Google Ads Kalite Puanı ve Reklam Sıralaması için SEO Stratejileri

Google ADS kalite puanı reklam performansınızla alakalı bir konudur. Reklamın performansını ölçerken kalite puanına ve reklam sıralamasına dikkat edilir.

Google Ads’de reklamınızın nasıl bir performans sergilediği kalite puanı ve reklam sıralamasıyla ölçülen değerler sonucunda belirlenmektedir.

Kalite Puanı; beklenen tıklanma oranı, açılış sayfası deneyimi ve reklam alakalığı gibi faktörler içerisinde değerlendirilmektedir. Değerlendirilme yapıldıktan sonra ise 1 ila 10 arasında bir puanla reklamınız puanlanmaktadır. Yüksek kalite puanı kazanmamız bize daha düşük maliyet ve daha yüksek geri dönüş (reklam pozisyonları) anlamına gelmektedir.

Reklam sıralaması faktörü ise reklamınızın hangi sırada gösterileceğini belirlemektedir. Sıralama doğrudan kalite puanı, teklif miktarı ve reklamın uzantısı faktörlerinden etkilenmektedir.

Google Ads’de başarılı olmak reklam performansını sürekli olarak optimize etmeyi gerektirir. Sürekli olarak deneme yanılma yoluyla reklam değişimleri ve ayarlamalar yapmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çünkü Google Ads doğru uygulandığı zaman çok önemli bir çevrimiçi pazarlama aracıdır.

Google ADS Kalite Puanı Nedir?

Google Ads kalite puanı nedir? Kalite puanı, Ads tarafından belirlenen değerdir ve reklamın kalitesini ölçmeye yarayan bir metriktir.

Kalite puanı; anahtar kelimenin, reklamın ve reklam kampanyalarının performansını değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bağlı olduğu bileşenler ise şu şekilde verilmiştir:

 1. Beklenen Tıklanma Oranı: Google tarafından reklamınıza ne derece tıklama yapılacağı tahmin edilir.
 2. Açılış Sayfası Deneyimi: Reklamına tıklayan kullanıcının reklam sayfası açıldığı zaman sayfa içerisinde nasıl bir deneyim yaşayacağı.
 3. Reklam Alakası: Reklamın kullanıcının arama sorgusuyla olan uyumu.

Yer alan faktörler birlikte değerlendirildikten sonra kalite puanı 1 ila 10 arasında bir değer almaktadır. Yüksek kalite skoru ise reklamcıya daha düşük maliyet sunmaktadır. Tabi reklam pozisyonlarında da daha üst sıralarda çıkma şansınız olmaktadır.

Google ADS Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Google Reklamcılık içerisinde sıralamada yer edinmek için en çok dikkat etmemiz gereken konu şüphesiz ki kalite puanıdır. Fakat Google Ads tarafından sıralama faktörlerinde başka dikkat edilmesi gereken faktörler de mevcuttur.

 • Kalite Puanı: Yukarıda yer alan başlıkta belirttiğimiz şekilde reklamın kalitesi ve alakalı olmasına nazaran kazandığınız puandır.
 • Reklam Teklifi: Reklam için ne kadar para teklifi yaptığınız, hangi sırada yer alacağınızı büyük ölçüde etkilemektedir.
 • Reklam Uzantısı: Reklam uzantısı ve planlanan diğer formatlar; reklamın genel etkinliğini ve reklamın tıklanma olasılığını artıran değerler arasında gelmektedir.

Bahsettiğimiz faktörler değerlendirildikten sonra reklamınız belirli bir sıralamada yayınlanır. Daha yüksek sıralamalarda olmanız, reklamlarınızın arama sonuçlarında diğer reklamlara nazaran daha önce görünmesini sağlamaktadır. Yani tıklanma olasılığınız artacaktır.

Google ADS Kalite Puanı Önemi Nedir?

Google Ads kalite puanı sıralamayı etkilediği için büyük rol oynadığını zaten söylemiştik. Kalite puanının direkt olarak önemine göz atmak için yüksek bir kalite puanının bize neler kazandıracağına göz atalım:

 1. Yüksek kalite puanı sayesinde reklam harcamalarımızın tıklama başına maliyeti (CPC) değeri azalmaktadır. Daha düşük maliyet ile daha yüksek tıklamalar alacağımızdan ötürü çok önemlidir.
 2. Daha yüksek görünürlük kazanırız. Yüksek kalite puanına sahip olmamız reklamlarımızın daha iyi ve daha çok görüntülenmesini sağlamaktadır.

Reklam Sıralaması Nasıl Artırılır?

Reklam sıralamasında daha iyi bir konum almak istiyorsanız belirli Google Ads stratejilerini uygulayabilirsiniz.

Sıralamada daha iyi bir konum almak istiyorsanız stratejilere göz atabilirsiniz:

 1. Kaliteli Açılış Sayfası: Reklama tıklayan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan bir açılış sayfasına sahip olmalısınız! Yani kullanıcı deneyiminin ön planda tutulduğu bir açılış sayfasına ihtiyacınız var.
 2. Reklam Metni Optimizasyonu: Reklam metinlerini düzenli olarak test etmeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir. Düzenli olarak optimize edilmesi ve tıklama oranını artırmak için çekici metinler kullanmak çok önemlidir.
 3. Anahtar Kelime Uyumu: Anahtar kelimeniz, reklam metinleriniz ve açılış sayfanız birbiriyle alakalı anahtar kelimeler içermelidir. Kullanıcıların arama niyetine uygun reklam oluşturduğunuz bahsettiğimiz üç sayfanın alakalığı ile sağlanmaktadır.
 4. Teklif Stratejisi: Reklamların tıklanma başına maliyetini optimize etmek için etkili teklifler vermelisiniz.
 5. Reklam Uzantısı: Adres ve telefon numarası içeren reklam uzantılarının reklam tıklanma olasılığını arttırdığı görülmektedir!

Aslında burada yaptığınız her işlem doğrudan “Kalite Puanı” artırmanıza ve sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Fakat reklam performansını düzenli olarak takip etmeniz önerilmektedir. Gerekli ayarlamaları diğer reklamlardan da faydalanarak ayarlamanız önerilmektedir. Google Ads sürekli değişime uğrayan ve bitmek bilmeyen bir öğrenme sürecini beraberinde getiren kapsamlı bir sitedir. En iyi sonuçlar da her zaman deneme yanılma yoluyla elde edilir.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın