GNU/Linux Nasıl Öğrenilir

stallmanreyizPin

Uzun zamandır bana ulaşan arkadaşların direk sorduğu bir soru "Linux nasıl öğrenirim" ve bunun gibi türevleri içermektedir bende dilimin döndüğünce sizlere gnu/linuxe nasıl başlanır ve nasıl öğrenilir bunu anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak çevrenizdeki insanlara bakacaksınız bilgisayarlarına bulan virüslerden ne kadar sıkıntı çektiklerini göreceksiniz. Aylık olarak format attırdıklarını falan hatırlayacaksınız.

linuxdarksidePin

Ben size yapmanız gerekenleri yazıyorum yapıp yapmamak size kalmış;

Bildiğiniz Tüm işletim sistemlerini unutun: Sistemime sanal olarak gnu/linux kurayımda ben öğrenirim yok efendim işte Dual boot kurayımda arada girer kurcalarım gibi düşünmeyeceksiniz kendinizi zorlayacaksınız yoksa öğrenemezsiniz ilk işiniz temiz bir kurulum olacak tüm sitemi gözünüze kestirdiğiniz bir işletim sistemi ile değiştireceksiniz genelde bu Ubuntu serilerinden bir tanesi olacaktır.

linuxdistrobroPin

Güzel bir dağıtım seçin: Genelde gnu/linuxe yeni başlayan kişiler tavsiyeler üzerine ilginç gnu/linux dağıtımlarına yönelirler. Öğrenmeye çalışırlar ancak kendilerini hiç hoş olmayan yerlerde buldukları olur çok miktarda hata alırlar forumlarına kendilerine yardımcı olmak yerine ağızlarına ne gelirse söyleten tiplerle karşılaşırlar bunu ortadan kaldırmak için ise şöyle bir yol izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sistemlerde bazı paketler ve uygulamalar hazır olarak gelir sistemi yapan arkadaşlar sizi uğraştırmamak için güzenlemişlerdir. Ancak bizim öğrenmemiz gereken koddan gereken uygulamayı derlemek ve eksik kütüphaneleri sisteme dahil etmek olmalı bu anlamda işletim sistemi sırasını şu şekilde yapıyorum;

Ubuntu -> Debian -> Manjaro -> Archlinux

sabretbroPin

Sabredin: İlk başlarda bazı işlemlerinizi yapamayabilirsiniz. Uygulama kuramayabilirsiniz yada çıkan sorunları çözemeyebilirsniz ama sakın ola ki pes etmeyin sorunun üzerine gidin kimse anasının karnından gnu/linux öğrenerek doğmadı bir çok kişi sizin çektiğiniz çileleri çekti yapamadı, kurmak istediği uygulamayı kuramadı hatta sistemini çökertti ama onlar ne yaptı Sabretti ve asla pes etmedi sorunları ile yüzleşti ve sorunlarının üstüne giderek çözüme ulaştı

Unutmadan söyleyeyim gnu/Linux kullanmak demek sorunlarla başa çıkmayı öğrenmek demektir, araştırma yaparak yeni bilgilere kavuşmaktır, insanın kendisini geliştirmeyi öğrenmesidir.

Ayrıca sizin de böyle güzel bir terminaliniz niye olmasın ki ?

terminalgorselcanisiPin

öptüm bye <3

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın