Giriş Ekranı Windows 10’da İki Kez Görünür Ama Niye?

Windows bilgisayarınızı Windows 10 Fall Creators Update’ne (v1709) yakın bir zamanda güncellediyseniz veya sonrasında herhangi bir Windows Update’i yüklediyseniz ve oturum açma ekranının iki kere görüntülendiğini gördüğünüzde bir sorunla karşı karşıyaysanız aşağıdaki adımları gerçekleştirerek sorunu çözebilirsiniz.

1- Eski Windows sürümünü kullanıyordunuz ve yakın zamanda Windows 10 v1709 güncellemesini yüklediyseniz, sisteminiz otomatik olarak oturum açma bilgisini kullanarak cihazı yeni güncelleme için hazır hale getirecektir. Ana nedeni, oturum açma kimlik bilgilerini girdikten sonra giriş ekranını neden bir kez daha gördüğünüzdür.

Bu özelliği Windows Ayarları panelinden devre dışı bırakabilirsiniz. “Hesaplar > Oturum açma seçenekleri” seçeneğine gidin. Sağ tarafta bir Gizlilik kategorisi bulmalısınız. Varsayılan olarak, bir güncelleme veya yeniden başlatma seçeneği etkinleştirildikten sonra “Cihazımdaki ayarları otomatik olarak tamamlamak için oturum açma bilgilerimi kullan.” Aktif hale geliyor.

Bu özelliği devre dışı bırakmak için düğmeyi Kapalı konumuna getirin. Bundan sonra, makinenizde görünen 2 adet giriş ekranı bulamamanız gerekiyor.

2- Yukarıda bahsedilen çözüm farklı durumlarda işe yarasa da farklı bir numarayı da deneyebilirsiniz. Kullanıcı Hesapları ayarlarını açın. Bunu yapmak için, Win + R’ye basın, netplwiz yazın ve Giriş düğmesine basın. “Bu bilgisayarı kullanmak için Kullanıcıların bir kullanıcı adı ve parola girmesi gerekir” adlı bir seçenek bulacaksınız. Varsayılan olarak, bu seçenek etkinleştirilmiştir. İşareti onay kutusundan kaldırmanız gerekiyor.

windows-10-iki-giris-ekran-sorunu-gorsel1Pin

Şimdi kullanıcı adını ve şifreyi girip bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, aynı iletişim kutusunu açın ve aynı işlevselliği yeniden etkinleştirin.

Basit bir deyişle, otomatik girişi etkinleştirirsin ve tekrar devre dışı bırakırsın.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın