Firefox Ram Kullanımının Düşürülmesi

Firefox ilk çıktığı yıllardan beri ramı oldukça fazla tüketmektedir internette kimi blog sahibi arkadaşımız konuya değinmiş olsa da şuanda en geçerli olarak ram kullanımını düşüren uygulamanın adı Firemin yaptıkları bu kadarda sınırlı değil aslında çünkü eskiden kasan ve kitlenen bir firefox tarayıcınız var ise bu uygulama sayesinde ondanda kurtuluyorsunuz.

mozilla firefox bellek düşürme, mozilla ram düşürmePin

Bu ufak program ne yapıyor diye soracak olabilirsiniz program belli zaman aralıklarında Firefoxun ram kullanımını belli bir ölçüde sıfırlayarak ram kullanımını düşürüyormuş ki öylede oldu kullanmaya başlayalı 5 gün olmuştu ki ilk başlarda kullandığı 800MB ile 1GB arasındaki ram kullanımı bu programdan sonra yaklaşık 10 sekme açık bir şekilde internet kullanımında 150 MB ye kadar düştü hatta kimi zaman 9 MB’yi bile görür oldu ne kasma nede takılma sorunları kaldı yukarıdaki değerleri 300 ila 500 arasında vermeyi unutmayın yoksa Firefox çökme sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

fireminornek1Pin

Tabii ki yapmanız gereken bir kaç işlem var uygulamayı her zaman kullanılacak bir yerde tutmanız gerekiyor çünkü sistem başlatıldığında Firemin otomatik olarak başlatılacak ve Firefox bu uygulama üzerinden çalıştıracaksınız böylelikle Ram optimizasyonu sağlanacaktır.

traymenuPin

Firemin ile açtığınız Firefox daima düşük ram kullanacaktır yukarıdaki ayarlara göre yapmayı unutmayın. Uygulamayı indirmek için tıklayınız.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın