Firefox Kısayolları Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Mozilla Firefox , internet tarayıcıları arasında, en fazla kullanılanların içindedir. Etkili kullanımı ve hızı sayesinde çok tercih edilmektedir. Geçmişine bakıldığında, kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından hazırlanmış olması, oldukça dikkat çekicidir. Günümüz de halen ücretsiz olarak internet ortamından, kolayca indirilip kullanılmaktadır.

Gelişmiş yapısı ve iddialı eklentileri ile yıllar içerisinde hem kullanıcılardan, hem de çeşitli organizasyonlardan, birçok ödül almıştır. 17 Haziran 2008 tarihinde, özel bir etkinlik ile 24 saatlik periyotta 8.000.000’dan fazla indirilerek, Guinness en çok indirilen uygulama rekorunun sahibi oldu.Firefox’un en önemli özellikleri arasında, özel eklentileri, temaları, kısayol kullanımı, çökme ve oturum koruması gibi kendine has sistemleri barındırması, bu eklentileri kolayca güncellemesidir.

Günümüzde diğer web tarayıcılarında kullanılan, birçok eklenti ve sistem uygulamasını barındırmasının yanında, bunlara daha kolay ulaşılabilmesi için, çeşitli klavye kısayolları kullanmaktadır. Firefox kısayolları  sayesinde birkaç tıklama ile yapılabilen işlemler oldukça basit şekilde hızlıca yapıla bilinmektedir.

Firefox kısayolları nedir , nerelerde nasıl kullanılır. Bu sorulara cevap olarak; klavye kombinasyonları ile bazı işlemleri daha hızlı ve eksiksiz olarak yapabilirsiniz. Şimdi bu kısayolların en fazla kullanılanlarına göz atalım.

 • Alt+Enter kombinasyonu, Yeni sekme açar.
 • Ctrl+R kombinasyonu, Kullandığınız sekmenin yeniden yüklenmesini sağlar.
 • Ctrl+F kombinasyonu, Sayfada arama yapmanız için menü açar.
 • Ctrl+D kombinasyonu, Kullandığınız sayfayı yer imlerine ekler.
 • Ctrl+F4 kombinasyonu, Sekmeyi kapatır.
 • Ctrl+L kombinasyonu, Adres yazma alanını seçer.
 • Ctrl+Shift+T kombinasyonu, Kapatılan sekmeyi tekrar açar.
 • Ctrl+Mouse Tekerleği kombinasyonu, Sayfanın yazılarının boyut olarak ayarlanmasını sağlar.
 • Ctrl+Enter kombinasyonu, yazdığınız adresin önüne www. son tarafına ise .com ekler.
 • Shift+Enter kombinasyonu, yazdığınız adresin önüne www. son tarafına ise .net ekler.
 • Ctrl+Shift+Enter kombinasyonu, yazdığınız adresin önüne www. son tarafına ise .org ekler.

Bu kombinasyonlar ile elde edebileceğiniz yarar, zaman kazanmanız ve sıkıcı gelen birçok işlevi yapmadan, kolayca internette sörf yapmanız için gereklidir. Daha birçok kısayol kombinasyonu olduğunu unutmayın. Firefox Kısayolları kullanımı  sayesinde, dikkatiniz dağılmadan işlemleri yerinde getirebilirsiniz.

En iyi örnek olarak; oyunun ortasında sayfanın görünümünü ayarlamak için menülerden yararlanmaya çalışmak yerine, ctrl+mouse tekerleği kombinasyonu ile hızlı şekilde ayar yapmak mümkün olmaktadır.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın