Firefox DNS Önbelleğini Kapatma

Firefox güvenlik sıkılaştırmaları yapmaya tam gaz devam ediyoruz şimdi ise Firefox’un dns ön belleğini kapatmayı göstereceğim bunu yapma nedenimiz bilgisayarımızda daha az gezdiğimiz siteler hakkında verilerin azalması her seferinde temizlenmesi bu açıdan işimize yarayacak işlemleri yaptıktan sonra web sitelerine eskisi gibi belki giremeyeceksiniz 1 sn gibi bir gecikme yaşayacaksınız.

İlk olarak tarayıcımızdaki tüm sekmeleri kapatarak işlemimize başlayalım sonra ise adres girdiğimiz çubuğa about:config diyelim ve gereken yere ulaşalım.Garantiden çıkacaksınız falan diyecek evet diyip geçiyoruz.

aboutconfiggorsel1Pin

Burada bir çok ayar göreceksiniz bize lazım olan ise network.dnsCacheExpiration bunu arama kısmına yazıyoruz ve karşımıza 2 değer çıkıyor. Aşağıdaki gibi değiştiriyoruz.

dnsexpirationgorsel1Pin

İşlemimiz tamamlanmış oluyor artık Firefox dns sorularınızı tutmayacak biraz daha güvenli bir şekilde gezine bilirsiniz. Anlık olarak sıfırlanacak bazı web siteleri kağnı gibi açılabilir tekrardan söylüyorum. Dikkat Ediniz.

Eğer network.dnsCacheExpiration değeri sistem içerisinde yok ise alana sağ tıklayıp Properties > New > Integer dediğiniz anda gereken şekilde değeri oluşturabilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın