May 13, 2015

Ana Sayfa >> Linux >> Cronjob Nedir, Nasıl Kullanılır?

Cronjob Nedir, Nasıl Kullanılır?

Web sitesi tasarımcıları ve yazılımcılar için sıklıkla karşılaşılan bir işlem olan Cronjob , daha önceden zamanlanma işlemine tabii tutulmuş dosyaların mevcut sunucu tarafından otomatik olarak periyodik biçimde çalıştırılması işlemi olarak nitelendirilebilinir.

cronjoyenigorsel

Sitelerin düzenleme panellerinin çoğunda söz konusu işlemleri gerçekleştirmek için özel paneller bulunduğundan konu hakkında en amatör olan kişiler dahi cronjob işlemleri alanında herhangi bir sıkıntı yaşamadan diledikleri değişiklikleri yapabilirlerken, arzu edildiği durumda direkt kod eklemeleri ile de istenen sonuca ulaşılabilinmektedir.

Cronjob panel kullanıcısından dakika, saat, gün, ay ve haftanın gününün yanı sıra çalıştırılmak istenen dosyanın konumunu talep etmektedir. Kendinden istenen alanları isteğe bağlı olarak birer birer doldurabilecek kullanıcılar, zaman sekmelerinde “ her “ ibaresini kullanmak isteyen kişiler ise Asteriks işareti ile tanımlama yapabilmektedirler. Bunun yanı sıra “ Her x’de bir “ şeklinde ibare yerleştirmek isteyen kullanıcılar ise “ */x “ komutunu kullanabilmektedirler. Pek çok detay komut ile de yönlendirilebilinen bu sürecin kullanıma alışma süreci ise son derece basittir.


Mertcan GÖKGÖZ Hakkında

Mertcan GÖKGÖZ Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu, Linux Hacısı, Ağ Yöneticisi, Araştırmacı, Yazılımcı, Güzel İnsan


Bir şeyler bu yazıda doğru ya da eksik değil mi? Düzenleyin ve pull request OluşturunYorumlar