Yandex’in Başarılı Olamamasının Sebepleri

Google varken niye yandex diyenleriniz vardır elbet öncelikle belirteyim bu makalemizde yandexin niye kullanılamayacağını ve ilk kez rus yapımı bir üründen niye uzak durmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Olayın baş sorumlusu tekrar ve tekrar söylemek gerekirse TTNET olmakla beraber işbirlikçisi Yandextir.Yandex gelişmekte olan bir arama motoru olduğu için mümkün olduğunca kendisini gerek reklamlar gerekse TTNET gibi ISPler ile kullanıcıya "Köpek gibi kullanıcaksın lan bunu" diretmelerinde bulunmaktadır.

Öncelikle Kullanıcısı sıkarsanız kullanıcı öncelikle ne yapar sizin sitelerinize girmekten vazgeçer ürünlerinizi almaz ve nefret dolu söylemler ile ortalıkta gezer ki bu eleman haklıdırda sonuçta adamın kafasına bunu yapacaksın demişsin ve adamda seni istememiş.

  1. Şimdi Yandex tarayıcının Sisteme yaptıklarını anlatalım Öncelikli olarak türkiyedeki her birey bir kezde olsa bu tarayıcısı kurmak gibi bir hata yapmış olabilir.Bunda ne sorun var diyeceksinizdir bunda şöyle bir sorun var bu tarayıcının içerisinde yasak olarak imzalanmış virüs bulunmaktadır.(benim tabirim ile virüs firmalara göre reklam aracı)Peki ne yapar bu Öncelikle sisteminizdeki tüm Tarayıcıların ana sayfasını şöyle bi Yandexe geçirir.Sonrasında sisteminizde Yandex reklamları çıkmaya başlar.Hitman PRO programı kullanarak temizleyebilirsiniz Ciddi bir şekilde aslında yandex gerçekten kaliteli bir arama moturu özlelikle Drive,Maps uygulamaları googleden çok üstün ancak kullanıcıları bunaltmasından dolayı yandex.com.tr en son istatistiklere göre günlük 2 milyon tekil hit harici pek bir kullanıcıya sahip değil ve bence bu 2 milyon kişide tarayıcıyı kurupda sistemine yerleşmiş bu reklam aracının bir sonucu sözleşmeyi okuduğumuz zaman size bunu kurabiliriz yapabiliriz şeklinde maddeler bulunuyor yani siz indirirken kabul etmiş oluyorsunuz.Ben işte bu yüzden son aylarda Firefox kullanımı konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyorum.Firefox bize tamamen şeffaf bir web imkanı sunuyor her ne kadar siz inanmasanızda.
  2. İkinci olarakda yandexe reklam vermek isteyen kurum ve kuruluşların yandexe gerçekten zorlanarak reklam vermesi ve verilen reklamlardanda ciddi oranlarda verim alınamamasından kaynaklanıyor yandexe reklam vermeye çalışan arkadaşlar bilirler paneli aşırı şekilde anlaşılmaz ve bir o kadarda zordur.Sırf paneli çözünceye kadar reklam hesabınız kapatılabilir yada kafanız bozulup silmenize sebep olabilir.
  3. Yeni bir web sitesi açtınız ve sitenizi hem googlede hem yandexde hem bing,yahoo gibi arama motorlarındada göstermek istiyorsunuz buraya kadar herşey güzel gelişiyor google onaylıyor bing onayından geçiyor yahoo da onaylıyor ancak yandexe gelince onay aşamasından sonra normal bir arama motoru sitenize gelip indexleme işlemine başlaması lazım ama bu yandex sitenize ya hiç uğramıyor yada çok geç uğruyor ve linklerinizi arama motoru üzerinde göremiyorsunuz.Burada oluşan sorun kullanıcı kitlesinin farklı tarayıcılarda değişmesi yani demek istediğim google anında listeliyor ve sitenize kullanıcı geliyor ise kendi isteği ile yandex kullanan bir bireyin aradığı materyele ulaşma olasılığı aşırı şekilde düşüyor."Ali"diye googlede aratınca çıkıyor ancak yandexde sonuç yok alışın buna
  4. Gözüme en garip gözüken ise arama sonuçlarının google ile neredeyse birebir aynı olması hatta google algoritmaları değiştiği zaman nasıl oluyorsa bir anda yandexin indexleride değişiyor.Ben burada yandexin google altyapısından da esinlendiğini düşünüyorum.
  5. Yazılımlarına geri dönecek olursak çıkartmış olduğu bir kaç yazılım sisteminizde ciddi oranda yavaş çalışacaktır.Özellikle tarayıcı chrome altyapısı ile nasıl yavaş çalışıyor hala anlamış değilim

Yandexin reklam anlaşmalarına gelecek olursak her türlü web sitesinde yandex ile ilgili reklam görmeniz mümkün nasıl bir reklam politikası izlendiği konusunda fikrim yok ancak bir arama motorunun utorrente reklam vermesine ben anlam veremiyorum.Son sürümlerden utorrent kurarsanız sisteminize ne dediğimi çok rahat anlayacaksınız direk olarak ana sayfalarınız yandex olacak oh ne ala memleket.

Birde son zamanlarda TTNET ile yaptığı işbirliği ile kullanıcıların internet keyfini burunlarından getirmeside benim canımı ayrıca sıktı bir insan her modem açılıp kapandığında yada interneti kesilip geri geldiğinde karşısında yandex ve yancısı TTNET i görse ne yapardı bilemiyorum.Ben bunun farkına vardıktan hemen sonra modemi uzun zaman kapatmadım sonra fark ettim otomatik resetleniyor işkillendim müşteri destek aradım bilmiyoruz dediler(Türkiyede bilmiyoruzu diline dolayan tek firmadır.) Ertesi Hafta İptal etmek için kolları sıvadım uzun uğraşlar sonucu TTNET hattımı kapattırdım. 3G ve Uydunet ile hayatıma rahat bir şekilde devam ediyorum daha ne olsun.

Bitirmeden önce yazının çok fazla uzun olduğunu okurken içinizin aşırı şekilde sıkıldığını anladım yapacak birşey yok okumak iyidir okudukça bilgilenmek farklı bakış açılarına sahip olan insanların duygularını ve fikirlerine ortak olmak kadar güzel birşey yok lafı uzatmayalım durum bu yandex bu şekilde devam ederse google gibi yüksek yerlere gelemeyecek ve rusyada geçerli olan bir tarayıcı olma dışınada çıkamayacaktır.Birde ne gariptir ki yandexe girmek için googleye yandex yazıyorsak zaten orada duracaksın aga…

Share this:

Leave a Comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.