Wordpress İçin Push Notification Özelliği

Chrome üzerinde hali hazırda bulunan Push Notification özelliğini geçtiğimiz günlerde Firefox bir güncelleme ile betadan çıkartarak getirmişti bende bunu fırsat bilerek sitem üzerinde isteyen kullanıcılara istedikleri zaman abone olabilecekler aynı zamanda yayınlanan yazılardan haberdar olacaklar bunun için ise Push notification servisi gerekiyor bize ben Cloud olarak hizmet veren ve Facebook’un hizmeti olan parse’nin kapanmasının ardından OneSignal adlı firmayı tercih ettim.

OneSignal tamamen ücretsiz olarak kullanıcıların otomatik olarak push notification gönderebilmeleri’ne imkan tanıyor.Üstelik bu bildirimler İOS ve Android cihazlarda da oldukça etkili ve anlık bildirim imkanı sağlıyor.

onesignalucretgorsel1Pin

Belirli bir kullanıcı kayıt olduktan sonra size Enterprise geçmenizi isteyecek ancak support kısmından ulaşırsanız.Ve kişisel olarak kullandığınızı kanıtlarsanız herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.Bunun dışında sistemi kullanabilmeniz için tek yapmanız gereken siteye üye olmak bu işlemi yaparkende Github hesabınızı kullanmanızı öneririm.

onesignallogingorsel2Pin

Üyelik aşamasını geçtiğinizde sistemden Push Notification için bir uygulama yaratmamız gerekiyor. "Add a new app" dedikten sonra uygulama ismini vermeniz için size bir alan açılacak istediğiniz bir ismi verebilirsiniz.

onesignalgorsel3Pin

Bu aşamadan sonra uygulama seçtirmesi gerekiyor ise Google ve Firefox simgelerini göreceksiniz tıklayıp devam ediyorsunuz ve ayarlamalar için bir sayfa daha çıkıyor.Buraya gereken ayarlamaları yapıyorsunuz.

onesignalayargorsel4Pin

Google Server API Key Almak için ise Google Geliştirici konsolu‘na gitmeyi ve OneSignal’ın size gösterdiği ayarları yapmayı unutmayın.Ardından ikinci aşamada hangi platform için ne şekilde yapılacağının seçilmesi gerekiyor ben wordpress için yaptığımdan dolayı " Wordpress" seçerek devam ediyorum.

onesignalgorsel5Pin

Wordpress seçip next dedikten sonra dokümantasyon sayfasından bir link verecek bize bu link ile Wordpress üzerinde gerekli olan eklentisini indireceğiz. Eklentimiz OneSignal – Free Web Push Notifications sitenizin sistemine indirip aktif edin.

Daha sonra ise ayarlarını yapmamız gerek her şey yolunda giderse bildirimler çıkacak ve kullanıcılarınız’a abonelik hizmeti sunabileceksiniz böylelikle kullanıcılarınız yeniliklerden haberdar olmuş olacak

onesignalwordpressgorsel6-1-e1454166111745Pin

Wordpress ayarlamaları da şu şekilde OneSignalin size verdiklerini sıralı bir biçimde girdiğinizde işleminiz tamamlanıyor olacak Ayrıca bu bildirim olayını yapabilmeniz içinde sitenizin HTTPS olması gerekiyor.Eğer SSL/TLS yani HTTPS kullanmıyorsanız.Direk olarak bildirim çıkmayacak bu sistemden faydalanabilmeniz için sitenizin mutlaka SSL sertifikasının olması gerekmekte

Eğer ki Sitenizde HTTPS desteği bulunmuyor ise kullanıcılara tam ekran olarak izin gösterilecek kullanıcılar için hoş olmasada yapabileceğiniz birşey bulunmuyor tek çareniz SSL sertifikası edinmek olacak

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın