Windows Sistemlerde Dosya Paylaşım Ayarları

Windows sistemlerin en güzel özelliklerinden bir tanesi de paylaşım ayarlarının oldukça basit ve anlaşılır olmasıdır. Ek bir uygulama kurmaya gerek duymayan aynı network içerisinde çok kolay bir şekilde dosya ve disk paylaşımı yapabilirsiniz.

İlk olarak hangi dosyanın ve diskin paylaşıma açılacağına ve nerede kullanılacağına dikkat edin evinizde yaptığınız bu işlem eğer wifi parolanız kolay ve tahmin edilebilir ise paylaşıma açtığınız dosyalarınız tehlikeye düşebilir.

Gerekli olan önlemleri aldığınızı düşünüyorsanız windows üzerinde paylaşım ayarımızı yapmaya geçelim.

Ben direk olarak C diskini paylaşıma açacağım oradaki dosyalarıma erişmek istiyorum. C Diskini seçiyorum ve sağ tıklayarak özelliklere geliyorum oradan paylaşımı seçiyorum.

Windows-10-surucu-paylasim-ayari-1Pin

Buradan Gelişmiş paylaşım ayarlarına tıklıyorum. Size paylaşıp paylaşamayacağınızı ve paylaşırken hangi isim kullanacağınızı soruyor. Ayrıca eş zamanlı olarak kaç kişi bu diske erişebilsin diyede sormayı unutmuyor. Aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Windows-10-surucu-paylasim-ayari-2Pin

Ben eş zamanlı bağlantı sayısını 3 olarak belirledim zaten evde 3 kişi olduğumuz için yeterli geleceğini düşündüm. Bu ayarlardan hemen sonra İzin alanına geçiş yapıyoruz.

Windows-10-surucu-paylasim-ayari-3Pin

Herkes için Okuma ve Yazma ayarlarını aktif ediyoruz ve tam kontrol almasını sağlıyoruz. Bunu varsa başka kullanıcılar için yapabilirsiniz. Hatta herkes yerine belirli kullanıcılar için bile bağlantı izni verebilirsiniz.

Ardından Önbellek ayarlarına geçiyoruz. Dosyaların hiçbir şekilde offline kullanılmamasını istiyoruz. Bunun ana nedeni dosyalarımızın değişebilecek olması ve zaten ev ağında hızlı bir şekilde ulaşacak olmamız ile birlikte ortadan kalkacak olan network yavaşlamasıdır.

Windows-10-surucu-paylasim-ayari-4Pin

Tüm her şey bittikten sonra bağlanmaya çalıştığınızda size deliler gibi parola sorabilir yada herkese açsanız bile açılmayabilir. Bunun için paylaşıma açtığınız sistemde network ayarlarını aşağıdaki gibi yapmanız önerilir.

Windows-10-surucu-paylasim-ayari-5Pin

Bu ayara ulaşmak için Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Gelişmiş Paylaşım Ayarları yolunu takip etmelisiniz ve Tüm ağlar bölümünden Parola korumalı dosya paylaşımını kapatmayı seçmelisiniz ve ayarları kayıt etmelisiniz. İsterseniz de Halka açık bir şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Bunun için ortak klasör paylaşımı ayarını aktif etmeniz gerekmektedir.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın