windows server 2019 logo, windows server 2019 yüksek çözünürlüklü logo

Windows Server 2019 Yerel Kullanıcıya Admin Yetkilerinin Verilmesi

Geçtiğimiz gün sizlere Windows Server 2019 üzerinde nasıl yerel kullanıcı oluşturabileceğinizi anlatmıştım, şimdide oluşturduğumuz bu kullanıcıya Administrator yetkisi vereceğiz ve sistemde yetkili yapacağız.

Server Manager uygulamasına giriş yapıyoruz Tools menüsü altında yer alan Computer Management seçiyoruz. Hemen açılan alandan direk olarak Local Users and Groups seçiyoruz, içerisinden Users alanına tıklıyoruz ve oluşturmuş olduğumuz kullanıcıya sağ tıklıyoruz ve Properties diyoruz.

windows server 2019 kullanıcı ayarları, windows server 2019 admin yapma, windows server 2019 admin hakları,
windows server 2019 admin account

Açılan pencerede Member Of sekmesine gelin ve Add.. seçeneğini seçin.

windows server 2019 admin yapma, windows server 2019 admin atama, windows sunucusunda admin olma

Admin yetkilerini tanımlayacağımızı söylemiştik, öncelikli olarak Enter the object names to select yazan yere Administrator yazıyoruz ve yanda yer alan Check Names tıklıyoruz.

windows server 2019 kullanıcı ayarları, windows server 2019 admin yapma, windows server 2019 admin hakları, windows server 2019 admin console

Sistem üzerinde yazmış olduğunuz “Administrator” adıyla yetki grubu var mı diye kontrolleri yaptı ve ihtiyacımız olanı bize getirmiş oldu. Ok diyerek işleme devam ediyoruz.

windows server 2019 kullanıcı ayarları, windows server 2019 admin yapma, windows server 2019 admin hakları, windows server 2019 admin console, admin ekleme, windows sunucuda admin ekle

Artık kullanıcımız admin yetkileri ile donatılmış bir şekilde hazır, isterseniz birden fazla yetki grubunuda kullanıcınıza tanımlayabilirsiniz.

windows server 2019 admin yapma, windows server 2019 admin atama, windows sunucusunda admin olma

Apply Dediğimiz anda işlemimiz tamamlanmış oluyor, artık kullanıcı admin yetkileri ile istediği işlemi özgürce yapabilir.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Windows Server 2019 Yerel Kullanıcı Oluşturma

Next Post

Github’da Kullanılabilecek Güncel Dorklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Read next
1
Share