Windows Server 2019 Yerel Kullanıcıya Admin Yetkilerinin Verilmesi

Geçtiğimiz gün sizlere Windows Server 2019 üzerinde nasıl yerel kullanıcı oluşturabileceğinizi anlatmıştım, şimdide oluşturduğumuz bu kullanıcıya Administrator yetkisi vereceğiz ve sistemde yetkili yapacağız.

Server Manager uygulamasına giriş yapıyoruz Tools menüsü altında yer alan Computer Management seçiyoruz. Hemen açılan alandan direk olarak Local Users and Groups seçiyoruz, içerisinden Users alanına tıklıyoruz ve oluşturmuş olduğumuz kullanıcıya sağ tıklıyoruz ve Properties diyoruz.

windows server 2019 kullanıcı ayarları, windows server 2019 admin yapma, windows server 2019 admin hakları, windows server 2019 admin accountPin

Açılan pencerede Member Of sekmesine gelin ve Add.. seçeneğini seçin.

windows server 2019 admin yapma, windows server 2019 admin atama, windows sunucusunda admin olmaPin

Admin yetkilerini tanımlayacağımızı söylemiştik, öncelikli olarak Enter the object names to select yazan yere Administrator yazıyoruz ve yanda yer alan Check Names tıklıyoruz.

windows server 2019 kullanıcı ayarları, windows server 2019 admin yapma, windows server 2019 admin hakları, windows server 2019 admin consolePin

Sistem üzerinde yazmış olduğunuz “Administrator” adıyla yetki grubu var mı diye kontrolleri yaptı ve ihtiyacımız olanı bize getirmiş oldu. Ok diyerek işleme devam ediyoruz.

windows server 2019 kullanıcı ayarları, windows server 2019 admin yapma, windows server 2019 admin hakları, windows server 2019 admin console, admin ekleme, windows sunucuda admin eklePin

Artık kullanıcımız admin yetkileri ile donatılmış bir şekilde hazır, isterseniz birden fazla yetki grubunuda kullanıcınıza tanımlayabilirsiniz.

windows server 2019 admin yapma, windows server 2019 admin atama, windows sunucusunda admin olmaPin

Apply Dediğimiz anda işlemimiz tamamlanmış oluyor, artık kullanıcı admin yetkileri ile istediği işlemi özgürce yapabilir.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın