windows 10 yazılımsal raid oluşturma, windows 10 software defined raid, windows raid 0

Windows 10’da Yedekleme için Depolama Alanı Nasıl Oluşturulur?

Kişisel bilgisayarım dahil pek çok alanda yedeklemeyi önemsiyorum bu sebeple olabildiğince fazla disk satın alırım ve RAİD yapılarını kullanırım, Özellikle Windows 10‘da çok basit bir şekilde depolama alanı oluşturabilirsiniz ve yedeklerinizi burada bulundurabilirsiniz. Herhangi bir RAID kartına ihtiyaç duyulmayacaktır, yazılımsal olarak gerekenleri yapacağız.

Öncelikli olarak disklerin durumunu kontrol etmelisiniz içleri mutlaka boş olmalı ve formatlı olmamalı, diskler RAW bir şekilde işlem yapacağız. Ana kartınız Hot-swap destekliyorsa makineyi kapatmanıza gerek yok direk diski takabilirsiniz.

“Control Panel -> System and Security -> Storage Spaces” yolunu izleyin ve “Create a storage pool” seçeneğine tıklayın.

windows 10 storage oluşturma, windows 10 yedekleme alanı, windows software raid

“Create pool” seçeneğine tıklıyoruz. Bu aşamada disk boyutuna göre biraz bekletecek sizi ve depolama alanı oluşturmaya başlayacak. Eğer başlamazsa ve aşağıdaki gibi bir hata karşınıza geliyorsa.

Storage Spaces Can't Add Drives (Request Is Not Supported Error 0x00000032)

windows 10 create pool error

Bu hatanın çözümü aslında çok basit, diski görüyor ama bağlantı sağlayamıyor. Genelde bu yeni takılan bir diskten kaynaklanır. RAID 5 veya RAID 0 kullanıyorsanız görebilirsiniz. Yeni disk takmamışsanız ve bu hatayı görüyorsanız gene sorun değil çünkü çok basit bir şekilde çözücez.

Önce sistemdeki tüm diskleri PowerShell aracılığı ile listeleyelim.

Get-PhysicalDisk | ft FriendlyName, SerialNumber, UniqueId -auto
powershell ile disk listeleme, windows 10 diskleri görüntüleme

Disklerimize ait bütün bilgiler karşımıza gelecek, burada aksiyona girip fiziksel olarak bağlantısını kesip bağlayacağız. Linux’de nasıl mount ediyorsak burada da aslında aynısını yapmış olacağız.

Reset-PhysicalDisk -UniqueId "5000C500B476816A"
Reset-PhysicalDisk -UniqueId "5000C500B4769657"

Bu işlemin ardından disklere çatır çatır erişebiliriz. Ben garanti olsun diye bu makinedeki her iki diski’de güzelce resetledim ve tekrar “Create a storage pool” tuşuna abandım, bu sefer bir sonraki aşamaya geçebildim.

windows 10 disk pooling, windows 10 raid yapma, windows 10 yedekleme

Burada “Resiliency Type” olarak aşağıdakilerden bir tanesini seçebilirsiniz.

  • Simple verilerinizin bir kopyasını yazar ve sizi sürücü arızalarından korumaz. Basit bir depolama alanıdır ve en az iki disk gerektirir.
  • Two-Way Mirror, verilerinizin iki kopyasını yazar ve sizi tek bir sürücü arızasından korumaya yardımcı olur. en az iki disk gerektirir.
  • Three-Way Mirror, verilerinizin üç kopyasını yazar ve sizi aynı anda iki disk arızasından korumaya yardımcı olur. en az beş disk gerekir.
  • Parity, verilerinizi eşlik bilgileriyle yazar ve sizi tek bir disk arızasından korumaya yardımcı olur. en az üç disk gerekir.

Ayarlamaları yaptıktan sonra “Create storage space” tuşuna basıyoruz. Sistem ardından belirttiğimiz yedekleme türüne göre depolama alanımızı oluşturacak.

windows 10 disk formatlama

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandığında aşağıdaki şekilde gözükecektir, disklerinizden bir tanesinde sorun oluşursa gene bu alandan durumuna bakabilirsiniz. Ayrıca sistem size disk hakkında bildirim gönderecektir.

windows 10 yazılımsal raid, windows 10 yazılımsal depolama, windows depolama alanı oluşturma
Share this article
Shareable URL
Prev Post

PHP’de Cross Site Scripting (XSS) Filtreleme Nasıl Yapılır?

Next Post

Debian 10 Üzerine IPsec VPN Nasıl Kurulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Read next
1
Share