Windows 10 Yüz Tanıma Özelliğini Kapatma

Yakın zamanda yüz tanıma özelliğini hem cihaz üreticileri hemde yazılım üreticileri kullanmaya başladı, özellikle bu alanda çalışmalar yaptılar. Hem akıllı telefonlara hemde dizüstü bilgisayarlarda karşımıza sıkça çıktı.

Uzun zamandır da Windows kendi servislerinde yüz tanıma ve diğer özellikleri getirmek istiyordu hatta bu konuda Windows Hello bile tanıtıldı

Windows 10 için yüz tanıma ile giriş yapma özelliği her ne kadar güzel bir özellik gibi gözüküyor olsa da IT uzmanı olarak çalışan benim gibi pek çok arkadaş kurumlarda özellikle domain alt yapısında bu özelliği kapalı tutup, karmaşık parola kullanmaya kullanıcıları zorlayabilir.

Microsoft bu konuda kullanıcılara ve uzmanlara yardımcı olmamakla birlikte yüz tanıma özelliğini kapatmanın kolay bir yolunu da sunmamaktadır.

Bu yüzden bu özelliği kapatırken “Group Policy” özelliklerinden faydalanacağız.

Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Biyometri

Yolunu takip ediyoruz. Karşımıza konu ile alakalı pek çok ayar çıkacak burada Biyometri kullanımına izin ver seçeneğine çift tıklatacağız.

Pin

Ardından Devre dışı bırakıldı seçeneğini seçerek servisi kapatıyoruz.

Pin

Bu seçeneği aktif ettiğinizde sistemde yüz tanıma özelliği çalışmayacaktır. Sistemde bulunan bütün kullanıcıların sadece parola ile giriş yapabileceğini unutmayın.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın