Windows 10 Sürüm 1607 Ses Sorunu

Microsoft geçen gün oldukça büyük bir güncelleme yayınladı bu güncellemeyi yapmak benim 5 dakikamı alsa da bir takım sorunlar çıkarttı bunlardan birinci ve belkide en önemlisi sistemde ortaya çıkan ses sorunu özellikle müzik dinlerken oluşan cızırtılar, ses patlamaları ve hışırtılar

Ses sürücüsü kurulu olan sistemlerde daha çok gözükeceğini düşünüyorum çünkü windows 10 bu yaptığı güncelleme ile içerisinde getirdiği sürücüyü değiştirmiş.

Realtek HD ses kartlarında özellikle başınızı ağrıtacak support bu konuda çalışmalarını başlattığını söyledi yeni bir güncelleme ile bu sorunu çözeceklerini beklememiz gerektiğini söylediler

Beklerken bu sorunu çözmem gerekiyor kimse ses sorunu olan bir bilgisayarda işlem yapmak istemez

Bilgisayarınızda bulunan sürücüyü kaldırmak için Program ekle kaldır gibi yada ismi buna çok yakın olan bi yer var buraya girip sistemde kurmuş olduğunuz Ses sürücüsünün uygulamasını buluyorsunuz bu genelde bi 200MB üstü bir boyutta oluyor. Realtek HD Audio Driver yazan ve uyumsuzluk çıkartan sürücüyü siliyorsunuz.

Sistemi yeniden başlattığınızda sorunun çözülmüş olduğunu görebilirsiniz. Eğer son model kartınız varsa ve içinde son model ses yongası ile geliyor ise nahimic 2 adlı uygulamada sisteminizde kurulu demektir geçici olarak bunu da kaldırmanız gerekmektedir.

dipnot: Bahsi geçen sistem benim oyun oynadığım ailemin de ofis işlerini yaptığı bilgisayardır.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın