Whatsapp Kurtulup Telegram Kullanmalıyız

Telegram ile tanıştığım günü hatırlıyorum oldukça hoş bir gündü özelliklerini fark ettiğim zaman dedim "birader bu tam benlik ötesi yok" arkadaşlarıma da kurmalarını önerdim bayan arkadaşlar hariç baya bir çoğunluğa kurdurtabildiğim çok iyi oldu mobil internetin ve akıllı telefonların oldukça arttığı günümüzde gizliliğimiz oldukça önem taşıyordu aslında tüm bu tatava bunun içindi birazda kafa dinlemek istiyordum " kardeş whatsapp kullanıyormusun" diyenlere ağız tadıyla "hayır" diyebilmek istedim birazcıkda.

whatsappcopPin

İlk olarak bir teknoloji mağazasına gittiniz ve bir adet akıllı telefon satın aldınız eve geldiğinizde ise telefona direk olarak çoğu vatandaş gibi Instagram,Twitter,Facebook,Whatsapp kurup köşenize çekildiniz.Normal gelebilir ancak durum biraz farklı siz whatsapp kullanırken özel hayatınız hakkında konuştunuz,resimler attınız hatta video bile gönderdiniz peki şimdi ne değişti diyeceğinizi duyar gibiyim.Aslında çok şey değişti ilk olarak whatsapp uygulamasını facebook satın aldı "ne oldu bunda birader para var ki alıyor" öncelikle öyle düşünme Facebook kişisel bilgileri devlet-hükümet yetkililerine ve firmalara satmayı çok sever.Bir whatsapp kullanıcısı isen seninde bu konuda endişelenmen lazım ama normal bir birey için bu durum haliyle normal kalıyor ve endişelenmiyor dimdirek devam ediyor. Whatsapp popüler diye kullanmak zorunda değilsiniz bunuda belirteyim.Öncelikle bunu bir anlayın whatsappdan kurtulmanızı şiddetle öneririm.

Peki ben niye whatsapp yerine telegram kurmanızı tavsiye ediyorum ? Öncelikle Telegram arayüz ve tasarım olarak whatsapp uygulamasını ezer yer bitirir.

  1. Whatsapp Sadece telefonda çalışır sizi telefona mahküm eder onun dışına çıkamazsınız bağlantıyı kesemezsiniz telefon açık olmadan web uygulamasını kullanamazsınız ki bu en nefret edilen özelliklerden bir tanesidir. Ancak iş telegrama gelince Cloud yapısı sayesinde takılmadan her platformda yer yerde kullanabilirsiniz. Tarayıcıyı aç tarayıcıda kullan telefonu aç telefonda kullan bilgisayarına yükle istediğin gibi yazış kısıtlama yok üstelik tüm mesajlarınız diğer bütün cihazlar ile otomatik senkronize olmaktadır. Kısacası Telefon,Tablet,PC(Linux,MacOS,Windows)

telegramplatformgorselPin

  1. Telegramda GSM gelen bir aktivasyon kodu ile çalışmaya başlar ama sizi buna mahküm etmez Twitter gibi kullanıcı adınızı girersiniz ve istediğiniz kişiyle yazışmaya başlarsınız hemde telefon numaranızı vermeden.
  2. Whatsapp uygulamasında kriptolu yazışma özelliği yoktur.hatta normal yazışmalarıda açıkdan yolladığı için geçtiğimiz yıllarda büyük sıkıntılara yol açtıysada whatsapp daha sonra yarı şifreli hale getirmişlerdir ancak tam olarak hiçbir şekilde güvenli değildir oysa telegram uçtan uca şifreli bağlantıları kullanır böylelikle konuştuklarınızı sizden başka kimseler bilemez.

telegramprotokolgorselPin

  1. Whatsapp kapalı bir yazılım olduğunu biliyorsunuzdur. Ama Telegram tam tersi açık kaynak kodlu bir yazılımdır istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz yada projeye katkıda bulunabilirsiniz.Kodları kendinize göre değiştirebildiğiniz gibi APİ desteği sayesindede geliştiricilere kendi uygulamalarını telegrama uyarlama imkanı sunar.
  2. Whatsappda adam akıllı dosya gönderemezsiniz yok illa şu olacak illa bu olacak bunu kabul etmem bu olacak der Telegramda böyle birşey söz konusu değildir istediğiniz dosya uzantısını istediğiniz kişiye saniyeler içerisinde gönderebilirsiniz.
  3. Whatsapp de dosya boyutu maximum 50-100MB olması gerekmektedir yoksa gönderemezsiniz bunlara videolarda dahil ancak telegramda dosya gönderme sınırlandırılmamıştır.Dosya başına ise boyut 1.5GB olarak ayarlanmıştır isterseniz arkadaşınıza film bile gönderebilirsiniz.Sunuculara aktarıldığı için karşı tarafa hızlı bir şekilde gönderilecektir.
  4. Whatsapp de kendi kendine silinen mesaj özelliği yoktur.Telegramda ise istediğiniz dakika yada gün silinmesini sağlayabilirsiniz.Misal bulunduğunuz günden 2 gün sonra tüm konuşmayı ve medyayı sil diyebilirsiniz.Böylelikle o konuşmaya dahil olan hiçbir kanıt telefonunuzda ve telegramınızda kalmaz
  5. Whatsapp grup konuşmalarında maximum 100 kişiye izin verirken telegramda bu sınır 200 olarak belirlenmiştir.
  6. Whatsapp kimi zaman ücret diye yanıp tutuşurken Telegram tamamen ücretsizdir ve reklamsızdır.

telegramguvenlimiPin

"Whatsapp güvenli Telegramın güvenli olduğunu nereden bilicem yok whatsapp şudur budur" demeyin polemiğe asla girmeyeceğim.Merak eden arkadaşlar yukarıdaki yazıyı okuyabilirler henüz telegramın protokolünü kırmayı başaran bir kişi de çıkmamıştır. Telegramı kullanmadan kesinlikle uygulamayı kötülemeyin whatsappden hızlı olmasıda ayrı bir konudur.Kendisini geliştiremeyen eski uygulamaları bırakmamız gerekirken bu kadar popüler olması bence hoş birşey değil.

Unutmayın sanal ortamda tamamen gizli kalacak birşey yoktur.Sadece potansiyel tehlikelerden ve dinlemelere karşı kendinizi savunabilirsiniz.Gerisini Allaha havale etmeniz gerekecek.Ancak en iyisi yapılana kadar en iyisi telegramdır ve bu istikrarlılığını devam ettirecektir.

"Uygulama ingiliççe ben ingiliççe bilmiyorum ne yapacaz bülent başkan" diyen arkadaşlarımıda duyuyorum.Uygulamanın çevirisi sayemizde %90 oranında bitti telegram ekibinin onaylanması ilede %100 olduğu zaman direk olarak türkçe dil desteği gelecek.Kullanıcılar sıkıntı çekmesin diyede Whatsapp‘a yakın bir arayüz kullanılması kullanıcıları zorlamayacağını tekrardan belirteyim.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın