Mertcan GÖKGÖZ
Takip Et
Horus Teknoloji, Sistem Uzmanı & DevOps & Python
· 2 dak. Okunur

WhatsApp Dosya boyutu limitini arttırmak

Whatsapp bilindiğü üzere 700 milyon kullanıcının aktif olarak kullandığı günyanın en yaygın anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

Uygulama haddinden fazla mesaj,resim,video gönderilebilmekte ancak bunların her birinin bir sınıra tabi olduğunu elbetteki biliyorsunuzdur bunun nedenide 700 milyon adamın aynı anda yüksek boyutlu dosyalar gönderdiği zamanki yaratacağı sıkıntıdan ibaret olduğunu düşünüyorum.

1 Ocak 2018 Tarihinden itibaren kullanımdan kaldırılmıştır.

Ancak bizim yapacağımız bir kaç ufak değişiklik ile bu dosya gönderim boyutunu 2 GB ye kadar yükseltebileceğimizi herhalde bilmiyordunuz.İlk olarak bize gerekli olan bir adet rootlanmış Android telefon

Şimdi Google Play giriş yapıyoruz ve herhangi bir Root dizin gösteren uygulamayı indiriyoruz bu Root Explorer yada Root Browser olabilir siz hangisini tercih edersiniz bilemem benim tercihim Root Browser den yana ve bu işlemlere başlamadan önce Whatsapp uygulamanızın kurulu ve hali hazırda birileriyle konuşmanızın bitmiş olması gerekli şimdi Root Browser yardımı ile sistem dosyalarına geçiş yapıyoruz.

Şimdi data klasörüne giriyorsunuz sonra alt taraflara ilerlediğinizde bi data klasörü daha karşınıza çıkıcak orayada giriş yapıyorsunuz.Sonra karşınıza com. ile başlayan bir sürü klasör çıkacak bunlar kurduğunuz uygulamaların ve sistemdeki diğer uygulamaların ayar dosyaları ve bilgilerin saklandığı yerdir.

whatsappdosyalimitkaldirmagorsel3-e1421328031622-324x576

Buradan com.whatsapp klasörünü buluyorsunuz klasörün yanında yöresinde whatsapp nin simgesini göreceksiniz zaten tıklayıp içerisine giriyorsunuz.Daha sonra içerisindeki klasörlerden shared_prefs giriş yapıyorsunuz karşınıza şunlar çıkacak

whatsappdosyalimitkaldirmagorsel2-e1421328140706-324x576

Burada bizim değişiklik yapacağımız dosyamız com.whatsapp_preferencess.xml her hangi bir text editör ile açıyorsunuz.Ve aşağıdaki satırı buluyorsunuz.

whatsappdosyalimitkaldirmagorsel1-e1421328227790-324x576

Satırlarımız şunlar

<int name="media_limit_mb" value="16" />

bu satırı text editörünüz aracılığı ile aşağıdaki gibi yapıyorsunuz

<int name="media_limit_mb" value="2048" />

Kayıt edip çıkıyorsunuz.Sonrasında telefonuzu yeniden başlatmanız gerekiyor.Bu işlemlerin bitiminde Whatsapp ile 2GB ye kadar dosya gönderebileceksiniz arkadaşlarınızın internet paketlerini bitirmeniz için farklı bir yöntem :)