December 11, 2015

Ana Sayfa >> Genel >> Web Sitenin Trafiği Neden Düşük Olur

Web Sitenin Trafiği Neden Düşük Olur

Artık internet çağında yaşadığımız şu dönemde web siteleri de doğru orantıda artmakta ve ayakta kalmaya çalışmaktadır. Web sitesi açan çoğu kişi kendi bloğu olsun ya da bir alışveriş sitesi olsun her ne koşulda olursa olsun ayakta tutmaya çalışmakta ve trafiğini arttırmaya çalışmaktadır. Tabi bu trafik arttırma çalışmaları genellikle kampanyalar yapılarak kişilerin web sitesine girmesini sağlamak amaçlı olsa da web sitenin trafiğini arttırmak için belli başlı yollar yer almaktadır.

Aslında olaya web sitelerin trafiğini nasıl arttırmalıyız? Çünkü yapılan yanlışları bilmek aslında her zaman daha önemlidir. Şimdi ise gelin trafiğin niçin düşük olduğunu birlikte öğrenelim.

 • Görsellik Her Zaman Önemli
  • Bir web sitesi için her zaman görsellik ön planda tutulmalıdır. Kullanıcı deneyimli yapılan tasarımlar ise her zaman dikkat çekmeli ve kullanıcıları da bu web sitesine çekmelidir. Web sitesindeki içerikler ne kadar zengin ve anlaşılır olursa kullanıcılar da o kadar kolay gezinti yapabilmektedir. Aşırı karışık ve kötü bir tasarım ziyaretçi sayısını düşürmekten başka aslında hiçbir şey yapmamaktadır.
 • Bilgi Formları Ziyaretçi Azaltıyor
  • Bazı web siteleri içinde yer alan ve illa üye olunması istenilen yerlerden ziyaretçiler tamamen kaçıyor. Üye kazandırmak adına kısa da olsa hazırlanan bilgi formları çoğu insan tarafından hoş bir şekilde karşılanmıyor. İlla üye olunması gerekiyor ise mutlaka oldukça sade ve hızlı bir şekilde hazırlanacak formlar önerilebilmektedir.
 • Uzun Yazılar Sıkıyor
  • Web sitesini doldurmak adına uzun uzun yazılan ve bir o kadar da sıkıcı konular aslında ziyaretçiler tarafından hoş karşılanmıyor. Çünkü çoğu ziyaretçi o yazıları okumadan geçiyor. Bu da ziyaretçilerin web sitesinden uzaklaşmasını sağlıyor.
 • Uzun Süren Yüklemeler Olumsuz Etki Yaratıyor
  • Bilgisayar başında sürekli vakit geçiremeyen çoğu kullanıcı bir alışveriş yapmak ya da bir sipariş vermek için açtığı web sitesinin uzun süren sayfalarını beklemiyor. Uzun süre görüntülenemeyen web siteleri vakit kaybettirdiği için yine ziyaretçi hüsranına uğruyor.

Hem geç gelen sayfalar hem de platformlar arasındaki geç geçişler de web sitenin trafiği neden düşük olur? sorusunun da aslında cevabını veriyor.


Mertcan GÖKGÖZ Hakkında

Mertcan GÖKGÖZ Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu, Linux Hacısı, Ağ Yöneticisi, Araştırmacı, Yazılımcı, Güzel İnsan


Bir şeyler bu yazıda doğru ya da eksik değil mi? Düzenleyin ve pull request OluşturunYorumlar