July 30, 2013

Ana Sayfa >> Linux >> Virtualmin/Webmin Cgi Ayarları Detaylı

Virtualmin/Webmin Cgi Ayarları Detaylı

cgi konfigure etmek gerçekten de zor bir olay permission yani izinleri insanları deli edebilecek kadar zor diyemem lakin birazcık ayarlarken insanları zorluyor .cgi scriptlerini çalıştırırken gerçekten zorluk çektiğim için ve çözüm bulurken de gerçekten çok zorlandığım için ve kullanacak kişilerin bu duruma düşmemeleri sinirlerinin bozulmaması adına en azından kendim kullanmış olduğum webmin panelinde gereken ayarları göstermek istedim.inşallah bu rehberden faydalanarak çoğu kişi sorunundan kurtulmuş olur.bu sorun panel kullanmayan site sahiplerinde 3 saat gibi ciddi zamanlarda anca çözülebilir. sunucunun ayarlarına ve güncelliği ile doğrudan ilgilidir.şimdi gelelim nasıl yapacağımıza arkadaşlar bildiğiniz gibi cgi yanlış ayarlandığı zaman ciddi güvenlik problemleri yaratacak bir scripting dilidir.

root olarak sunucumuza giriş yaptıktan sonra sol menüden webmin panelini seçiyoruz Gelen yerden Servers > Apache Web Servers Seçiyoruz.(farklı bir web server kullanıyorsanız ayarları neredeyse aynı sorun olmayacaktır.)

cgi setup and configure

giriş yaptıktan sonra Karşımıza domainlerin olduğu yer gelecek buradan cgi ayarlamalarını yapacağınız domaine tıklıyoruz.

apache server cgi image1

Karşımıza bir çok ayar gelecek bizim buradaki çoğu yer ile alakamız yok bize lazım olan şuan için “Document Options” tıklıyoruz

documenoptionimage1

ve karşımıza hemen ayarlarımız geliyor. buradan 2 kısmı değiştirmemiz gerekiyor diğerleri default olarak kalacak tabiki de

  • Execute CGI Programs “yes”
  • Generate directory indexes “yes”

Olarak ayarlıyoruz. ve Kaydediyoruz.

executecgiimage1

Sıra geldi tüm siteler için cginin ufak bir ayarını yapmaya bu kısma girmek için domain seçtiğimiz yere geliyoruz tablardan “Global Configuration” Kısmını Seçiyoruz.

mimeapplicationtypeimage1

Buradan MIME Types Seçiyoruz ce Cgi için belirlenecek olan app yi yazacağız webminde default olarak application/cgi yoktur bizde bunu el manual olarak belirleyeceğiz

definemime1

Belirlemiş olduğumuz MİME Type den bir görünüm eklediğiniz zaman en altta böyle gözükmesi lazım.

applicationdefinedmimeimage

Bundan sonra yapacağımız son bir ayar kaldı bunu yaptıktan sonra Cgi uygulamalarımız sorunsuz olarak çalışacaktır.ve tekrar Eski geldiğimiz yere geliyoruz ve değişimini tamamlayacağımız domainin ayarlarına tekrar giriyoruz.

apache server cgi image1

Şimdide Buradan MİME Type Belirleyeceğiz.

documenoptionimage1

Gördüğünüz gibi Mime kısmında “Content handlers” kısmını görüldüğü gibi dolduruyoruz

Mimetype image1

ve en son olarak Apache ye restart komutunu veriyoruz.ve işlem tamamlanmış oluyor. en son yapacağınız işlem ise FTP ye girerek .cgi uygulamalarına 755 permissionlarını vermek böylelikle sorunsuz cgi uygulamalarınız çalışacaktır.


Mertcan GÖKGÖZ Hakkında

Mertcan GÖKGÖZ Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu, Linux Hacısı, Ağ Yöneticisi, Araştırmacı, Yazılımcı, Güzel İnsan


Bir şeyler bu yazıda doğru ya da eksik değil mi? Düzenleyin ve pull request OluşturunYorumlar