Mertcan GÖKGÖZ
Takip Et
Linux Hacısı, Sistem Uzmanı
· 1 dak. Okunur

Uykusuzluğumuza Çözüm Bulmalıyız

Uykusuzluk ile mücadele edişim ilk olarak 2011 yılında bilişim sektörüne adımımı atmam ile başladı.

O günlerde bu kadar fazla uyku sorunu çekmezken artık uyuyabilmek için yapmadığım şey kalmadı. Bu uykusuzluğumuzun nedeni sektörün bize getirdiği stres hal böyle oluncada uyumak için çabalıyoruz.

Yatağa yatıyorum. Uyumak için çabalıyorum. 30 DK sonra kendimi uyanık bir şekilde tavana bakarken buluyorum. Uyumam gerekiyor uyumazsam ertesi günümün çok kötü geçeceğini insanlara yardımcı olurken sinir katsayımın artacağını biliyorum.

Buna bir çözüm getirmek için ilk başlarda bünyem ne kadar uyanık kalabiliyorsa kalıp sonra düzene sokmaya çalıştım. Yani zorlayıp uyumak istedim ancak baktım 3.Gündeyim silkelenip kendime gelmem gerektiğinide biliyordum.

Araştırma yapmaya başladım bu düzenin yediğim yemekler ve içtiklerim ile alakalı olduğunu anlamam zor olmadı. Zaten çok kahve tüketen birisi olarak ilk önce onu kesmem gerekiyordu.

Bundan sonra aşağıdakileri yapıyor olacaktım. Araştırmalarım neticesinde şöyle bir durum ortaya çıktı

Yapacaklarımız

  • Düzenli egzersiz yapmaya çalışın.
  • Kafein ve alkol tüketimini sınırlayın.
  • Gece geç saatlerde yemek yemeyin.
  • Kestirmeyin.
  • Yatmadan bir yarım saat önce su tüketmeyin.
  • Yatağınızın bulunduğu yerin serin ve karanlık olduğundan emin olun.

Bu saydıklarımı yapmaya başlamam gerekiyordu. Eğzersiz yapmadan yukarıdaki listeye uymaya başladım. Ancak burada uyacağımız altın kural zorlamadan yapacak olmamız. Kendi gidişayına bırakacağız. Zaman her şeyin ilacıdır diye boşa söylenmiyor.

Yatağa yatacağınız zaman "ya yatmadan önce şunuda yapayım öyle yatarım" dediğiniz bir durum olmasın. Uykunuz geldiği anda uyumaya çalışın.

Yatağa yattınız ve 20 DK kadar bir süre uyuyamadınız mı, zorlamayın çıkın dışarı biraz dolaşın. Dışarıda gezerken size sokak hayvanlarıda eşlik edecektir. Korkmayın.

Sabah erken kalktığınızda dışarı çıkın biraz yürüyüş yapın. Kahvaltılık bir kaç malzeme almak için bile dışarı çıksanız daha sonradan akşam uyumanız için yardımcı olacak.

Ayrıca mümkünse yaptığınız işleri hiçbir zaman ertelemeyin. Günü gününe yapın. Hatta o günü sıkıştırıp herşeyi doldurun.

Uykusuzluğa, stres, seyahat, çevresel değişiklikler ve hatta arkadaş ortamı gibi etki eden pek çok durum bulunuyor.

Tespit edip sorunu çözmeye bakın, gene sorunu çözemezseniz profesyonel bir destek almak için doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz.

dipnot: Kendi uyku sorunumu çözeli 1 hafta oldu hayat kalitem arttı. Burada ayrıca bununla birlikte kamu spotumuda yapmak istiyorum.