Ubuntu

Ubuntuya Kurulması Gereken 5 Uygulama

13 Haziran 2014

Ubuntuya Kurulması Gereken 5 Uygulama

Ubuntunuzu kurdunuz aklınıza kuracak bir şey gelmiyor ise doğru yere bakıyor olacaksınız. Ubuntunun güzel yanlarından birisi bahsettiğim gibi az programa ihtiyaç duymamızdı işte 5 adet her işimize yarayacak olan uygulamaların kurulumuna sırasıyla verilen adımları uygulamanız programları kurmanız için yeterli olacaktır.

Sisteminizi Güncelleyin

Sisteminizi her ne kadar yeni indirip kurduysanız da mutlaka güvenlik güncellemeleri yada bir takım değişiklikler gelmiş olabilir bunları uygulamak için aşağıdaki parametreleri terminal yardımıyla uyguluyoruz.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
ubuntuguncellemegorsel1-e1402594880990

1. Ubuntu Tweak

Sisteminiz için olmazsa olmaz bir uygulamadır ubuntunun 12.04 sürümünden beri benim vazgeçilmezimdir sisteminizde ince ayarları yapmanıza olanak sağlar.Bir çok sistem ayarlarını ve masaüstü ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Kurulum

sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/next
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak
ubuntutweakgorsel1

2.VLC Player

Linux Pek çok media tipini açsada hala mkv ve h264 destegi bulunmamaktadır.Desteklemediği pek çok uzantıdaki video dosyasını oynatmak için vlc yi kullanabilirsiniz bunun yanında ubuntunun kendi media oynatıcısından benim gibi sıkıldıysanızda kurabilirsiniz.

Kurulum

sudo apt-get install vlc
vlcarkadasimhosgeldingorsel1-e1402595977354-869x576

3.Uzak Masaüstü TeamViewer

Ubuntu kullandığımız için sorunlar olabilir bu yüzden forumlardan bilgili insanlardan yardım almanız gerekebilir.Yada başka arkadaşlarınızın yardıma ihtiyacı olabilir.

Kurulum

https://download.teamviewer.com/download/linux/teamviewer_amd64.deb

indirip direk olarak açınız

teamviewergorsel1

4.Tor Browser

Gizliliğinizi ve anonim kimliğinizi korumanıza yardımcı olan Tor u sisteminizden kesinlikle eksik etmemenizde fayda var zira yaşadığımız zamanlar pek hoş değil güvenlik hem sizin için hemde çevrenizdekiler için önemlidir.

Kurulum

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/tor-browser
sudo apt-get update
sudo apt-get install tor-browser
torbrowsergorsel-e1402612000104-913x576

5.BleachBit

Windowsdaki gibi bir temizleme aracına ihtiyaç duyuyorsanız bleachbit tam sizin aradığınız uygulama gereksiz gördüğü tüm kayıtları siler ve düzenler güncellemelerden kalan .deb kırıntılarını ve logların silinmesine yardımcıdır.

Kurulum

sudo apt-get install bleachbit
bleachbitgorsel1

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir