Torrent Üzerinden İndirilen İçerikler Nasıl Takip Edilir?

Herhangi bir IP adresinin son iki hafta içerisinde ne indirdiğini tespit edebilmek mümkün, kişinin makinesine herhangi bir torrent istemcisi kuruluysa ve bir şeyler indiriyorsa neleri indirildiğini bu web sitesi ile tespit edebilirsiniz. OSINT işlemleriniz için kullanabilirsiniz. Bu servis ayrıca ülke ve yıl bazlı en çok indirilen içerikleri de ayrıca kategorize etmiş durumda. Günlük en çok indirilenleri de göstermeyi ihmal etmiyor.

Her neyse örnek olarak ben kendi ip adresimi sorgulatıyorum görebileceğiniz indirme yapmamışım. Ancak benimle aynı IP aralığında yer alan diğer kullanıcılar torrent kullandığı için benzer ip listesinde kendilerini görmemiz mümkün.

torrentPin

Servisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Birden fazla kullanıcıya tek bir IP adresi atanabilir. Bu durum kullanıcının ISP\’sine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
  • IP adresi nadirde olsa dinamik olabilir. Bu durumda kullanıcı internete her bağlandığında IP adresi değişecektir bu sebeple indirilen içerikler farklılık gösterebilir.
  • Kullanıcı takip edilmeyen bir torrent indirmiş olabilir.(Nadirde olsa)

Hedefinizi uzun süreli takip edebilir alışkanlıklarını ve/veya sevdikleri içerikleri ortaya çıkartıp bu konu ile ilgili hedef odaklı kimlik avı saldırıları gerçekleştirebilirsiniz, bu noktada yapabileceklerinizi sizin hayal gücünüze bırakıyorum. Ayrıca IP adreslerine nasıl telif hakkı geldiği ile ilgili umarım biraz fikir edinebilmişsiniz diye düşünüyorum.

Peki bu servis nasıl çalışıyor?

Her torrent istemcisinde yer alan DHT(Distributed Hash Table) tabloları kullanılarak kimin ne indirdiğinin bilgisi tutulabiliyor. Siz her ne kadar kendinizde DHT kapatsanız bile, aynı torrenti indirdiğiniz bir başka kişide DHT açık ise otomatik olarak sizde yakalanmış oluyorsunuz. Ayrıca DHT ağına yapılan saldırı ile de bilgileriniz ortaya çıkabiliyor. Daha hızlı torrent indirmenize ve dağıtmanıza imkan sağlayan bu yapı aynı zamanda kullanıcılar için gizlilik ihlallerini de beraberinde getiriyor.

Nasıl Korunabilirim?

Öncelikle halka açık torrent sitelerini kullanmayarak işe başlayın, hemen sonrasında özel torrent sitelerini kullanıyor olsanız bile paralı çözümleri kullanın ve bu durumdan kalıcı olarak kurtulun.

Örnek olarak qBittorrent üzerinde aşağıdaki adımları izleyerek baya bir korunma sağlayabilirsiniz.

Seçenekler > BitTorrent > Gizlilik

Aşağıda yer alan seçenekleri kapatın ve şifrelemeye izin verin.

Ücretsiz çözümlerde var yok değil ancak hiç bir şekilde önerilmez. Kullanabileceğiniz bazı yöntemler;

hatta bu konuyla ilgili yazmış olduğum Anonim olarak torrent indirmenin 4 yolu adlı makaleden faydalanabilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın