February 15, 2016

Ana Sayfa >> Guvenlik >> Tivibu Ev Yayınlarını Bilgisayar ve Telefonda Stream Etmek

Tivibu Ev Yayınlarını Bilgisayar ve Telefonda Stream Etmek

Yasal uyarı: Bu blog yazısı eğitici amaçlarla yazılmıştır. Bu yazıdaki bilgilerin kötü amaçlarla kullanılmasından doğan zararlardan dolayı mesuliyet kabul etmiyorum.

Tivibu, Türkiye’de internet üzerinden veri akışıyla gerçekleşen Internet TV alanında yapılmış çalışmalardan birisidir. Tivibu ev, mobil ve bilgisayar gibi kullanım seçenekleri vardır.[1] Bu anlatacağım yöntem için Tivibu Ev üyeliğinizin olması gerekmektedir.Çünkü Tivibu Ev, Tivibu’nun diğer platformlarının aksine IGMP adı verilen teknoloji kullanarak UDP Multicast Streaming ile çalışmaktadır.

Biraz Elimizi Kirletme Zamanı

Ağdaki IGMP paketlerini okumak için Wireshark yazği yazılımını kullanıyoruz. Çünkü Wireshark tüm trafik içerisinde IGMP paketlerini filtreleyebiliyor. Bunun için Wireshark’ı kullandığımız arayüzü dinleyecek şekilde başlatıp “Filter:” kısmına kısaca igmp yazmamız yeterli. Fakat gördüğünüz üzere bu karşımıza bir sürü IP adresi çıkıyor:

ttnetgorsel1

Şuan izlediğimiz kanala ait multicast yayınını bulabilmek için öncelikle geri dönüş için kullanılan IPleri tahmin edip filtrelememiz gerekiyor.

  • Araştırmalarıma göre 224.x.x.x şeklindeki IP adresleri IGMP istekleri tarafından kullanılıyor (Yayın alma isteği ya da Yayından çıkma isteği) yani video verisi içermiyor. Bunları Filter: igmp and not ip.dst==224.0.0.0/8 ile filtreleyebiliriz.

ttnetgorsel2

  • Kalan 239.x.x.x şeklindeki IP adresleri ise Multicast için atanmış IP adresleriymiş. Yani video verisi içeren adres bu iplerden biri olabilir.

  • Mantıken stream adreslerinin birbiri ardına gitmesi gerekiyor, mesela 239.x.x.1, 239.x.x.2, 239.x.x.3 gibi. Örnek tablomuza baktığımızda bize en yakın ip adresleri 239.254.0.x şeklindeki adreslerdir. Fakat henüz hangi IP’nin stream verisi içerdiğini bilmiyoruz.

Peki Hangisi ?

Bunu anlamanın tek yolu denemek. Ben bu videoya göre hareket ederek denedim. Buna göre 239.254.0.16:1234 adresi aradığımız adres. Voila !

ttnetgorsel3

Ufak Düzeltmeler

Denemelerime göre RTP protokolü UDP’ye göre daha düzgün bir görüntü sunuyor fakat ne yazık ki her iki protokolde de aşırı hareketli görüntülerde görüntünün çizgi çizgi taranmış gibi gözükme problemi var. Bu problemiyse VLC -> Görüntü -> Taramasızlık -> Açık yolunu takip ederek çözdüm. Ayrıca işin güzel yanı televizyonda o kanal açık olmasa bile PC veya Telefonda o kanala ait akışı seyredebiliyorsunuz.

Yayın akışı Androidli tablet ve telefonlarda MX Player ile sorunsuzca izlenebilir.

Herkese iyi seyirler :)

Furkan KALKAN Tarafından yazılmıştır.


Not: Burada yazanlar teknik açıdan eksik ya da yanlış bilgiler içeriyor olabilir. Bu durumda lütfen alttaki yorum kutusunu kullanın.


Mertcan GÖKGÖZ Hakkında

Mertcan GÖKGÖZ Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu, Linux Hacısı, Ağ Yöneticisi, Araştırmacı, Yazılımcı, Güzel İnsan


Bir şeyler bu yazıda doğru ya da eksik değil mi? Düzenleyin ve pull request OluşturunYorumlar