Starboard’da PDF Dönüştürme[PDF to YAR]

Fatih projesi kapsamında akıllı tahtalarda kullanılan starboard yazılımında bildiğiniz üzere bazı dosya uzantılarını açmamakta yada hocalarımız açamamaktadır. Bende bunu fark ettim aslında sorun çok ama çok basit ve hocalarımız bunun üstesinden kolaylıkla gelebileceklerine inanıyorum.

bu işlemi yaparken özellikle yüksek sayfalı pdfleri seçmemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü PDF den starboard da aktarım işlemi yaparken çok zaman alıyor. Benim size tavsiyem Maximum 100 Sayfa olacak şekilde PDFlerinizi açabilirsiniz.

Açma işlemi için öncelikle

Dosya > > “açmak istediğiniz pdf yi seçiniz”

starboardgorsel11Pin

Seçiminizi yaptıktan sonra sayfa sayısına göre uzunca bir bekleyiş sizi bekliyor.

starboardgorselac11Pin

İşlem bittikten sonra karşınıza boyutlandırma bildirimi gelecektir.Burada yapmanız gereken şey gösterilecek olan pdf içeriğinin ekranda nasıl duracağını ayarlamanız dır kısacası daha büyük yada daha küçük şekilde öğrencilerinize içerikleri sunabilirsiniz.

starboardimagesize1Pin

Tüm işlemlerimiz burada son buluyor böylelikle içeriklerinizi uğraşmadan Starboard da entegre etmiş oluyorsunuz. Açılacak olan dosyalarda Türkçe karakter olmamasına özen gösteriniz yoksa uygulama dosyanızı açamayacaktır.

PDF den YAR a Dosya Dönüştürme işlemi

PDF den Açmış olduğunuz dosyayı kapatmadan hemen önce bunu yapmak isteyebilirsiniz çünkü içeriklerinizi öğrencilere sunarken zaman kazanırsınız starboard PDF yi bu sayede entegre etmez ve direk olarak açar…

Dosya > Farklı Kaydet(Save As)> “kaydedilecek yerin seçilmesi ve ismi(Türkçe karakter kullanmayın)”

Burada Dosyamızı kayıt edeceğimiz yeri seçiyoruz ve işlemimiz tamamlanıyor.Ayrıca dönüştürme işlemi için ayrıca bir program gerekmez…

starboardkayitismipdftoyar1Pin

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın