SMTP Posta Sunucunuzu Telnet Üzerinden Test Edin

Dışarıya mail atmak için bir posta sunucusu kurdunuz ve ayarlamalarınızı doğru bir şekilde yaptınız. Peki bu yaptığınız ayarlar gerçekten doğrumu bunu test etmeniz gerekiyor ise doğru yerdesiniz.

telnet aslında eski bir teknoloji olarak gözüksede bizim bir takım işlerimize ciddi anlamda yarıyor. Ek bir sistem kullanmadan testler yapabiliyoruz. Daha ne olsun

İlk olarak hangi mail sunucusu ile atacaksanız onu tanımlıyorsunuz port olarakta 25 kullanacağız SMTP portu olarak

telnet kuzey.mertcangokgoz.com 25

Kendinizi tanıtmanız gerekiyor. helo veya ehlo komutuyla kendinizi tanıtacaksınız şu şekilde yapıyoruz. ehlo desteklenmiyor ise helo kullanmayı deneyin.

ehlo mertcan.local

Posta sunucusu tarafından, e-posta mesajının nereden geldiğini belirlemek için kullanılır. İşlem doğru olursa aşağıdaki çıktıya benzer bi çıktı görmelisiniz.

250-kuzey.mertcangokgoz.com
250-PIPELINING
250-SIZE 10240000
250-VRFY
250-ETRN
250-STARTTLS
250-ENHANCEDSTATUSCODES
250-8BITMIME
250 DSN

Buradan, sunucunun çalıştığından emin olmak için hızlı bir test mesajı gönderebilirsiniz. Genellikle, Exchange veya Zimbra gibi herhangi bir ürün kullanıyorsanız bu yalnızca kendi kullandığınız alanınızda veya herhangi bir e-posta adresiyle aynı alt ağdaki bir IP adresinden bir e-posta göndermenize izin verir.

Bununla birlikte, bir e-posta adresinin olup olmadığınıda anlayabilirsiniz.

mail from: mertcan@mertcangokgoz.com
rcpt to: cemil@gmail.com

mertcan@mertcangokgoz.com posta sunucusunun yapılandırmasının yapıldığını varsayarsak ancak cemil@gmail.com posta kutusu gerçekse, mesaj cemil kullanıcısının posta kutusuna her durumda gelmelidir. Şimdi, gerçek mesajın ardından veri yazın.

data
Bu bir test mesajıdır dikkate almayınız

test için kullandığınız mesajıda yazdınız şimdi geldi karşıdaki kişiye göndermeye. Enter tuşuna basın ve daha sonra bir "." Yazın. ve postayı göndermek için tekrardan Enter basın.

Tamamlandığını anlamanız için "message queued for delivery" mesajı yeterlidir. Çıktısıda şu şekildedir.

2.0.0 Ok: queued as 0BEEC340C61"

Artık herşey tamam mesajı cemi kardeş mail hesabında görmesi lazım. Görmüyorsa ayarları kontrol etmelisiniz. Gönderdiğimiz postanın parametresel olarak son hali şu şekilde

telnet kuzey.mertcangokgoz.com 25
ehlo hostname.local
mail from: mertcan@mertcangokgoz.com
rcpt to: cemil@gmail.com
data
Bu bir test mesajıdır dikkate almayınız
.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın