Analiz

SEO Hakkında Herşey Bölüm 2

19 Eylül 2013

SEO Hakkında Herşey Bölüm 2

Aslında parça parça makale yazmayı sevmem ama SEO konusu oldukça uzun olmasından dolayı yapabilecek başka çaremizde olmamasından dolayı parça parça açıklamaya çalışacağım gerçi blogumu okuyan insan sayısı 20 yi geçmiyordur diye düşünüyorum.

Her neyse uzun lafın kısası bu makalemizde azda olsa monotonluktan çıkarak SEO konusunda sizlere bilgi vermek istiyorum. Kendi tecrübelerim bulunmakta bu konuda %45 başarı sağlamış bulunmaktayım. ve bu bilgileri siz değerli okuyucularıma aktarmak istiyorum bilgi ve tecrübelerimi başkalarına aktarmak bilginin kalıcılığını artırır…

XFN Kullanımı

XFN deyince insan bir duraksıyor bu ne diyorsunuzdur SEO ya yeni başladıysanız illaki bunu da bilmeniz lazım bazı SEO cu arkadaşlar önemsemiyor ama bence bu gerçekten önemli bir konu XFN (xhtml friends network) olarak adlandırılır link alan ve link veren iki site arasındaki ilişkiyi belirmek amacıyla kullanılır. Arama motorlarının bir linki neden aldığınızı yada neden bir link çıkışına izin verdiğinizi bilmesi bakımından önemlidir.Linklerinizi XFN ile zenginleştirebilirsiniz ve bu siteniz için gerçekten faydalıdır.

kullanılabilecek parametreler

 • co-worker
 • colleague
 • co-resident
 • kin
 • me
 • muse

Olarak kullanılabilir ancak SEO açısından bize 2 tanesi lazım diğerlerini opsiyonel olarak yazma gereği duydum özellikle muse link lerimiz de çokça yer vermemiz gereken parametrelerden biridir ve ilham verici anlamındadır.

Örnek kullanım

<a href="https://www.mertcangokgoz.com" title="Mertcan Gökgöz" rel="muse">Mertcan Gökgöz </a>

Bunun dışında önemli olan ikinci parametre ise me ve ben anlamındadır.Size ait başka bir internet sitesi varsa bu parametreyi kullanmanız faydalı olacaktır.karşılıklı link eklerken linklerin ikisinde de me parametresi kullanılırsa 2 sitenin de sizin olduğu anlaşılır.

Örnek Kullanım

<a href="https://www.mertcangokgoz.com" title="Mertcan Gökgöz" rel="muse">Mertcan Gökgöz </a>

Çok Dilli Site

Sitenizde birden fazla dil kullanıyorsanız (İngilizce, Almanca, Türkçe vs) sitenin daha iyi ve doğru bir biçimde index alması için hreflang=”x-default” parametresini kullanmalısınız

Örnek Kullanım

<link rel="alternate" hreflang="en-us" href="https://mertcangokgoz.com/en">
<link rel="alternate" hreflang="tr-tr" href="https://mertcangokgoz.com/tr">

Olarak belirtmeniz durumunda arama motorlarının işini kolaylaştırmış olacaksınız.

CDN Kullanımı

CDN(Content Delivery Network) sitenize ait görsel, müzik, flash, java, css, video vs dosyaları siteniz dışında farklı lokasyonlar da ki sunucularda barınması işlemine verilen addır bu yöntem ile kullanıcıya en yakın veri merkezinden içerikleriniz hızlı bir şekilde aktarılır diyeceksiniz bunun bize ne faydası var CDN sitenizin %25 oranında daha hızlı açılmasını sağlamaktadır. SEO Açısından önemi ise hızlı açılan bir siteye sahip olmak hem sizin hemde arama motorlarının işine gelecektir.

WordPress de CDN kullanmak isterseniz

 • WordPress W3TC Push Zone
 • WordPress W3 Total Cache
 • WordPress WP Super Cache

Bunun dışında pek çok sisteminde eklentileri mevcut ufak bir arama ile bulabilirsiniz.

Özgün İçerik – Eşsiz İçerik

Herkese bu iki kelime aynı geliyor ancak ikisi de farklı anlamlara geliyor.yazdığınız makale özgün olabilir ancak eşsiz olmayabilir diyeceksiniz kardeşim bu ne demek hemen açıklayayım özgün makale daha önce yazılmış bir makalenin sizin fikirleriniz yada araştırmalarınız doğrultusunda yazılmış olan içerik ise Eşsiz içerik de arama motorlarında bulunmayan ve ilk olarak sizin sitenizde bulunan bir içeriktir. Arama motorları özgün içerikten ziyade eşsiz içeriğe dikkat etmektedir hal böyle olunca siteniz bir anda yükselmeye geçecektir.

Peki Eşsiz içeriğe ulaşmak için ne yapabilirsiniz.

 • Bol bol gazete ve kitap okuyabilirsiniz
 • ingilizce makalelerden çeviri yapabilirsiniz
 • daha önce yapılmamış bir uygulamayı tasarlayabilirsiniz
 • her hangi bir sistem hakkındaki sorunu çözüp bunun hakkında makale yazabilirsiniz

bu böyle sürer gider eşsiz içerik bulmak bir bilgi birikiminiz varsa kolaydır.

Rakiplerinizi Daima Takip Edin

İçerik konusunda rakip sitelerde ne olup bittiğini bilmemiz gerekiyor ki sitemizi ona göre düzenleyip daha yüksek seviyelere gelebilelim bunu da googlenin bize sunmuş olduğu Google Alert Sistemiyle yapacağız böylelikle rakiplerinizi her zaman takip edebilecek ve sitenize müdahale edebileceksiniz.

Neler yapılabilir

 • Gelişen haberleri takip etme
 • Bir Rakip veya sektör hakkında en güncel bilgiye sahip olmak
 • Bir ünlüye veya etkinlikle ilgili son bilgilere ulaşmak
 • sevdiğiniz takımların yada siteler hakkındaki gelişmeleri gözlemlemek

SEO amaçlarınıza uygun içerik üretirken yararlanabileceğiniz taze taze güncel bilgiyi google alert sizlere sunar.

Ücretsiz Materyaller ve Derlemeler

Sitenizde ücretsiz bir eğitim seti, seminer bilgileri, e-kitap gibi materyallerin duyurulması yada sunulması siteniz için gerçekten faydalı olacaktır yapılmayanı yapmak sizi her zaman bir adım önde tutar.Fikirlerinizi e-kitap hazırlayıp ücretsiz dağıtın yada bir konu hakkında eğitim seti yapıp sitenizde yayınlayın ve bunun tanıtımlarını yapın fark edeceksiniz ki gözle görülür bir yükseliş ve popülerlik kazanacaksınız.

insanların internette uzun zaman harcayarak, deneyerek, nelerin işe yarayıp neye yaramadığını özelliklerinin neler olduğunu kavrayarak kullanabilecekleri materyal ve dökümanları sizin vakit harcayarak ve zahmet çekerek bir araya getirirseniz ve ilgi çekici bir içerik ile oluşturursanız.yapacağınız bu derleme gerçekten internet ortamında eşsiz içerikler arasında olacağından ve hiç bir yerde olmayıp sizin sitenizde olacağından ciddi miktarda ziyaretçi ve yükselişe geçeceksiniz bununla birlikte yazdığınız içerik sitenizi ziyaret edenlerinde ciddi miktarlarda vakit tasarrufu sağlayacağından içeriğiniz dahada değerlenecektir.

İçerikleriniz nasıl olmalı ?

Belkide herkesin en çok takıldığı noktalardan ve uğraşmak istemedikleri nokta burasıdır çünkü gerçekten makaleyi hazırlayan kişinin aşırı derecede vaktini almaktadır.ama uğraşıp makalenizi görsel olarak zenginleştirirseniz hem sizin açınızdan hem de ziyaretçileriniz açısından bir sıkıntı çıkmayacaktır.

yapmanız gerekenler oldukça basit aslında

 • Başlığı metinden daha büyük ve kalın yazın
 • Yazınızı düz metin yerine paragraflara ayırın
 • önemli hususların maddeler halinde sunun
 • bazı can alıcı noktaları kalın yada italic olarak yazmaya dikkat edin
 • resimlerle ve grafiklerle yazınızı zenginleştirin
 • imla ve yazım hatalarından mümkün olduğunca kaçının

Arama motorlarının da işini kolaylaştırmak açısından yazılarınıza <h1> <h2> <h3> gibi etiketler ile vurgulayın.Gerçek hayatta paragraf vurgu açısından çok önemlidir aynı mantık arama motorları içinde geçerlidir bu yüzden makalenizde bulunan başlıkları etiketler ile zenginleştirmeyi unutmayınız.

Ayrıca ilk 25 -50 kelimelik paragrafta yazınızın içeriği ile ilgili anahtar kelime ve ön bilgilendirmeye yazınızda mutlaka yer verin metinlerin düzenli bir yapıda oluşturmak içeriğin şekil yönüdür.bunu dışında sitenizde özellikle özgün içeriklere çok ama çok dikkat etmelisiniz özellikle son zamanlarda çöp siteler arama motorlarında sıralamaya girince arama motorları da başta google olmak üzere algoritmasını eşsiz ve özgün içerik li olan siteleri yükseltme yöntemine gitmiştir bu yüzden sitenizde kullanacağınız içerik başka siteler ile aynı olmamasına dikkat edin makale yazamıyorsanız bu işi yazan başkalarına bırakın.

önemli olan bir nokta ise sitenizin ziyaretçilerinin gerçekten faydalanabileceği içerikler üretmek.Çünkü esas muhatabınız arama motorları değil, okurlarınızdır. Ayrıca onlara dürüst davranın sitenizde olmayan bir içeriği anahtar kelimeleriniz ile arama motorlarına ve okurlarınıza karşı varmış gibi göstermeyin

Resim Optimizasyonu

Çoğu kişi resimlerini optimize etmez ancak unuttukları bir nokta var googlenin resim arama özelliği %20 %25 oranında sizlere ziyaretçi sağlayabilir.Bu oran hiç de yabana atılabilir bir oran değildir.bu nedenle resimlerinizi optimize etmelisiniz ve metin optimizasyonu kadarda ciddiye almalısınız. Özellikle bu rekabet metinlere göre resimlerde azdır.

Resimlerde isim kullanırken kelimeler kullanmak yerine kelime öbeklerini tercih edin seo.jpg yerine seo hakkında hersey.jpg şeklinde resimlerinizi isimlendirin. diğer önemli olan nokta ise resimlere mutlaka alt etiket eklemelisiniz çünkü resim araması hizmeti sunan arama motorları resim arama sonuçlarını listelerken bu etiketi incelemektedir.

Ayrıca resimlerinizin boyutu ne kadar düşük olursa hem web sayfanızın hızı açısından hemde sitenizin kullanacağı trafik açısından ayrı bir öneme sahiptir. boyut küçültme işini Photoshop , Fireworks vs uygulamalar ile yapabileceğiniz gibi wordpress için geliştirilmiş olan WP Smush.it  uygulaması ilede zahmetsizce yapabilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir