Analiz

Seo Hakkında Her şey Bölüm 1

18 Eylül 2013

Seo Hakkında Her şey Bölüm 1

SEO Zor bir iş olmasına rağmen bu kadar önemli ve avantajlı kılan şeyin ne olduğunu herkes merak ediyordur. Günümüzde insanlar internette aradıkları bilgilere ulaşabilmek için %95 civarında bir oranla arama motorlarını kullanırlar arama motorlarının sitelerimizin ziyaretçi trafiğini arttırmadaki payını ve önemini sanırım en iyi şekilde siz site sahipleri bilebilirsiniz.

Araştırmalara göre arama motoru kullananların %60 oranındaki bir kısmının ilk sayfada yer alan linklere tıkladığı ve %91ilk bir kısmınında sadece ilk üç sayfada yer alan sonuçları inceledikleri ortaya çıkmıştır. Zorda olsa SEO çalışmalarını çok ciddiye almamız gerektiğini anlamamız için bence bu araştırma yeterli.

Öncelikle açmış olduğunuz siteyi googleye kayıt ettirmek ile başlamalısınız bunu aşağıdaki link yardımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Eklemek İçin Tıklayın

ekleme işlemlerimizden hemen sonra gmail hesabımız ile google webmaster tools ve google analytics e kayıt oluyoruz sitemizde reklam kullanacaksak google adsense ede üye olmayı ihmal etmiyoruz.

Google dışında 3 adet daha arama motoru mevcut bunlara da sitemizi eklemeyi ihmal etmiyoruz.

 1. Bing
 2. webmaster tools
 3. Yahoo
 4. Yandex
 5. Webmaster tools
 6. Metrica

Sitemizin indexlenmesi için ilk aşamayı başarıyla yaptık şimdi sitemizin amacını kafamızda belirlememiz gerekiyor.Genelde herkesin bunu daha sonradan belirlemesi ve sitesini o andan sonra düzenleyip ilerlemesi google de ciddi anlamda dalgalanmalara neden oluyor.Sitemizi açtıktan sonra içerik konusunda herhangi bir fikriniz yoksa ilk 1-2 hafta yada 1 ay sitenize “Site yapım aşamasındadır” index yapmanız siteniz açısından iyi olacaktır.

Kafanızda sitenizin ne amaçla kullanılacağını belirledikten sonra geriye yapılması gereken script seçimi kelime analizleri ve optimizasyonlar kalacaktır.

SEO Dostu Site Nasıl Yapılır ?

SEO dostu site yaparken öncelikle kullanılacak olan temayı iyi seçmemiz gerekiyor ve sitenizin standartlara uygunluğu da çok önemli bu konuda dünya çapında kabul görmüş W3C(world wide web consortium) Organizasyonunun W3C Validator aracını kullanarak sitenin uygun olup olmadığını tarayabilirsiniz. Ayrıca sitenin CSS uygunluğunuda CSS Validator adresinden yapabilirsiniz

Sitemiz için bir diğer önemli olan etmende kullanışlı olup olmadığıdır yani gelen kullanıcı için sitenin kolay anlaşılabilir olması aradığını hızlı bir şekilde bulabilmesi önemlidir.

 • Ana Sayfanızı link çöplüğüne çevirmeyin
 • Çok uzun metinli bir ana sayfanız olmasın
 • Sayfaların boyutunun düşük olması
 • Gözü yoran ve zor okunan yazı tipi ve boyutunun kaçınılması
 • okumayı zorlaştıran arka plan renklerinin kullanılmaması
 • Reklam yerleşiminin iyi ve doğru yapılmaması kullanıcının tıklanmaya zorlanmaması

gibi etmenler sitenizin ne kadar kullanışlı olabileceğinin sadece ufak bir örneğidir.Sitenizi hazırlarken Flash ve DHTML buton ve menülerden kurtulun çünkü arama motorları sitenizi tararken menüleri ve butonları takip eder ve tarar arama motorlarının işini zorlaştırırsanız sizinde işiniz oldukça zorlaşacaktır.

Breadcrumb navigasyon kullanımına özen gösterin özellikle arama motorlarının sevdiği içeriğin konumunu gösteren breadcrumb sistemi işinize çok yarayacak örn; Ana sayfa>Bilgisayar>Ram Nedir ? şeklinde düzenlenecek olursa hem ziyaretçilerimiz sitenizi kolay gezer hemde arama motorları için bir referans oluştururlar.

bir diğer SEO ya etki eden ve sitemizde mutlaka ama mutlaka kullanmamız gereken Robots.txt dir bu dosya arama motorlarının sitenizin hangi dizin ve dosyalarının indexlenip hangilerinin indexlenmemesini belirleyen etmendir.Örnek verecek olursak

User-agent:*
Disallow: /admin/

buradaki * yıldız sitenizde belirtmiş olduğunuz dosya ve dizinlerin tamamının indexlenmemesi gerektiğini arama motorlarına bildirecektir.benim tavsiyem yetkili panelleri dışında hiçbir yeri arama motorlarına karşı engellememenizdir.

404 hata sayfalarının sitenizde mevcut olabilecek hatalı yada kaldırılmış bir sayfaya ait bir bağlantıyı arama motorlarında bulup tıklayan ziyaretçiler bu bağlantının hatalı yada kaldırılmış olduğunu belirten bir mesaja yada ana sayfaya otomatik olarak yönlendirmek ziyaretçilerin hem de sizin için iyi olacaktır.benim size tavsiyem monoton bir 404 sayfası yerine ya ana sayfaya yönlendirin yada güzel bir görsel ile 404 sayfanızı şekillendirin.

Geldik sitemizin en önemli unsuru olan Sitemap özelliğine adından da anlaşılabileceği gibi arama motorlarına referans etmesi için oluşturulmuş bir XML dosyasıdır.Bu dosyada son güncelleme (lastmod), güncelleme sıklığı (changefreq) ve öncelik değeri (priority) ve sitenize ait içeriklerin bulunmasıdır. Sitemap bir sitenin neredeyse hayati organlarından sadece 1 tanesini oluşturmaktadır.

Görsel Sitemap

Mevcut site haritanıza ekleyebileceğiniz gibi farklı bir XML dosyası oluşturarak ta bu işlemi kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. SEO açısından resim site haritalarının farklı bir yeri vardır google görseller ve birçok arama motorunda resimlerinde sitenize ziyaretçi getirebileceğini unutmayın

Video Sitemap

Resimler, site içeriği için olduğu gibi videolarınız içinde site haritası oluşturmayı ihmal etmeyin siteniz hakkında arama motorlarına bilgi iletme görevleri olduğu için sitenizin içerisinde bulunan her şeyin sitemap haritası yapılabilir.(Görsel, içerik, video)

İçerisinde neler bulunmalıdır

 • Açıklayıcı başlıklar
 • Sayfaya ulaşmak için URL
 • Küçük resim
 • Video Dosyasının konumu

eklemeniz zorunludur.Eğer eklenti olarak sitemap eklentiler kullanmak istemiyorsanız hazırlamak için yukarıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Hız

Google’nin son dönemlerde çıkartmış olduğu ve herkesin dilinden düşmeyen **panda&penguin ** gibi yapıların dikkat ettiği bir etmen olan hız siteniz hakkında kaliteli olup olmadığını bile arama motorlarına anlatabilmektedir.Sayfalarınızın geç yüklenmesi ve yüklenmediği her zaman siteniz ile ilgilenmek durumundasınız bu yüzden sık sık sitenizi gözden geçirmeli ve buna göre önlemler almalısınız. yüklenme hızlarını takip etmek için Google Analytics Site hızı Aracından faydalanabilirsiniz.

İçerik Kod Dengesi

Burada en önemli olan nokta sitenizin kod kalabalığından çok mümkün olduğunca içerik yönünden zengin olmasıdır.Bu sebeple mümkün olduğunca temiz kod kullanmaya çalışmalısınız yada kullanıcaksanız temiz kodlanmış scriptleri kullanabilirsiniz.

Eğer sitenizin kaynağı tarayıcıda görüntülendiğinde kodların içinde kayıp oluyorsa SEO açısından 1-0 yenik başlamış olursunuz.diyeceksiniz bunun siteye ne faydası var arama motorları siteyi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gezmek ister siz kod kalabalığı yaparak arama motorlarının işini zorlaştırırsanız oda sizin işinizi zorlaştırır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir