Rank Math SEO wp_actionscheduler_groups Hatası Ve Çözümü

Veritabanında iyileştirme çalışması yaparken, sürüm yükseltme sırasında aşağıdaki sorun ile karşılaştım. Analytics modülünü kullanmıyor olsam bu hatayı görmeyecektim aslında, ama bu sorunu çözüme kavuşturalım.

Her ne hikmetse veritabanında kullanılan wp_actionscheduler_groups tablosuna bir şeyler olmuş bozulmuş. Bunu çözmek için yapacağımız şey çok basit olacak paniklemeye gerek yok.

2020/11/22 19:54:30 [error] 29691#29691: *173 FastCGI sent in stderr: "PHP message: require_once('wp-admin/admin.php'), require_once('wp-load.php'), require_once('wp-config.php'), require_once('wp-settings.php'), do_action('init'), WP_Hook->do_action, WP_Hook->apply_filters, CMB2_Bootstrap_270->include_cmb, cmb2_bootstrap, do_action('cmb2_admin_init'), WP_Hook->do_action, WP_Hook->apply_filters, RankMath\Admin\Options->register_option_page, include('/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/analytics/views/options.php'), as_get_scheduled_actions, ActionScheduler_DBStore->fetch_action, W3TC\DbCache_WpdbNew->query, W3TC\DbCache_WpdbInjection_QueryCaching->query, W3TC\_CallUnderlying->query, W3TC\DbCache_WpdbNew->query, W3TC\DbCache_WpdbInjection->query, W3TC\DbCache_WpdbNew->default_query tarafından oluşturulan SELECT a.*, g.slug AS `group` FROM wp_actionscheduler_actions a LEFT JOIN wp_actionscheduler_groups g ON a.group_id=g.group_id WHERE a.action_id=14837 sorgusu için WordPress veritabanı hatası Unknown column 'g.slug' in 'field list'PHP message: PHP Fatal error:  Uncaught Error: Call to a member function getTimestamp() on null in /var/www/public/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/analytics/views/options.php:45

Öncelikle SSH üzerinden makineye erişip plugin klasörüne giriş yapıyorsunuz ve öncelikli olarak eklentiyi devredışı bırakıyorsunuz.

cp -r seo-by-rank-math/ seo-by-rank-math-backup/
rm -rf seo-by-rank-math/

Ardından eklenti pasif duruma geçmesi sayesinde /wp-admin içerisine giriş yapabiliyoruz ve _repair-action-scheduler eklentisini .zip uzantılı bir şekilde indiriyoruz ve kuruyoruz. Eklentiyi etkinleştirdiğinizde otomatik olarak sorunu çözmek için veritabanında gerekli değişiklikleri yapacak.

SEO Eklentimizi daha sonra tekrar aktif edeceğimiz için sunucuda eklenti klasöründe dosya adını eskisi gibi değiştiriyoruz ve seo-by-rank-math yapıyoruz.

cp -r seo-by-rank-math-backup/ seo-by-rank-math/
rm -rf seo-by-rank-math-backup/

Ardından eklentiler sayfasından Rank Math Eklentisini aktifleştirmeyi unutmayın.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın