Python

Python Print Komutu2 min read

Ağu 22, 2014 2 min

Python Print Komutu2 min read

Okunur: 2 dakika

Blogumda bu Python nedir diye tanımlama yaparken versiyon 3 kullanacağımızdan bahsetmiştim ancak biraz düşündükten sonra 2 öğrenmeniz ve sonrasında yavaş yavaş 3 e geçmeniz sizin için çok kolay olacaktır. Sonuç itibariyle Python 2 bileceğiniz için Python 3 e adaptasyon işleminiz daha kolay olacaktır. Bahsettiğim gibi modüllerin %80i python 2 ye yazılmaktadır.

her program dilinde ilk olarak sisteme bi hello world yazdırılır.Haliyle Python da bizimde yazmamız gerekiyor. Bu geleneği nedense bozamayacağım ki Python da bu işlem aşırı kolay olduğundan dolayı sıkıntı çekmeyeceksiniz. Ben yazım işlemi için Ubuntu kullanıyorum.Python kodlarımızı yazmamız için ilk olarak Python açmamız lazım bunun içinde terminale “Python” yazıyoruz.

pythonprintkomutugorsel1

Görüldüğü gibi programımızı açtık. Açtık da ne yapacağız gördüğünüz gibi orada bi >>> var heh işte oraya boşluk bırakmadan kodumuzu yazıyoruz.

print "hello world"
pythonprintkomutugorsel2

Olay Budur ekrana geleneksel olarak yazdıracağımızı söylediğim şeyi yazdırdık misler gibi. Bu arada çift tırnak yerine tek tırnak da kullanabilirsiniz. Ancak cümle içerisinde kesme işaretleri vs kullanırken öldürerek yazmanız gerekiyor yoksa syntax hatası ile karşı karşıya kalacaksınız Şöyleki

print 'hello world'
pythonprintkomutugorsel3

öldürme dedim neyi öldüreceğiz diye soruyorsanız kesme işareti gibi şeyleri çünkü öldürülmezse syntax hatası verecek şöyleki

prinf "Linux'un faydaları"
pythonprintkomutugorsel4

Bunun olmaması için kesme işaretlerini ile öldürüyoruz.

print 'Linux
Olay bundan ibaret python yazmasıda okuması kolay bir programlama dilidir ve öyle olmaya devam edecek.
un faydaları'
pythonprintkomutugorsel5

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel