Pi-hole İle İnternet Reklamlarının DNS Üzerinden Engellenmesi

İnternet üzerinde hemen hemen tüm siteler reklam içeriyor. İyi kötü tüm siteleri ihtiyaçlarımız doğrultusunda geziyoruz ve işimize yarayacak içerikleri ayıklamaya çalışıyoruz.

Bunu yaparkende her zaman karşımıza ilginç bir sürü reklam çıkıyor. İnsanlar sitelerine ekledikleri reklamlardan para kazanmak istiyor taracıyı tabanlı reklam engelleme uygulamalarını engelleyerek siteye giriş yapılmasını engelliyor.

Bazı aç gözlüler bu şekilde bir yol izleyedursun. Biz kendi güvenliğimiz için internet üzerinde yayınlanan reklamların kökünü kazıyalım.

Öncelikli olarak Pi-hole internet üzerindeki 100 bini aşkın reklam ve kötücül barındıran siteleri engellediğini ve bunu yaparkende oldukça hızlı tepki verdiğinden bahseden ufak bir DNS çözümleyicisi

Bu uygulama ile asında filitreli olarak ayarlanmış bir DNS sunucusunu istediğiniz bir makinaya kurar.

Gerekenler

  • 512 MB Ram
  • 100 MB Disk Alanı
  • Centos 7, Ubuntu 14.04 / 16.04 / 16.10, Debian 8.6
  • İnternet Bağlantısı

Yukarıdaki gerekenleri sağladıysanız. Kurulumu aşağıdaki uygulama ile yapabilirsiniz.

curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash

Kurulum sırasında sizden bir takım bilgiler isteyecek bunlar sırasıyla sabit ip adresi, ip adresine ait gateway ve varsa ipv6 bilgileri

Kurulum bittiğinde http://ipadresi/admin/ aracılığı ile yönetim paneline gidebilirsiniz.

Kara liste uygulaması belirtilen listelere göre yapılmaktadır. En güncel listelere ulaşmak için https://wally3k.github.io/ adlı web sitesinden faydalanabilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın