Performans için Samba Optimizasyonu ve Hız Ayarı

Samba, diğer herhangi bir uygulamadan biraz daha hızlı bir şekilde kullanabileceğinizi biliyormusunuz? Uygulamalarınızı optimize ederek daha hızlı bir şekilde uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bu yüzden kendi ayarlarınızı bulmanız ve(veya) oluşturmanız gerekiyor.

Mesleki tecrübelerimize ve Sambanın o güzelim grubundan ipuçları ve püf noktaları ile neler yapabileceğimize bir bakalım

Ağ Soket Seçenekleri

Bu ana sistem ayarı olarakta geçer, genellikle genellikle yapılan bağlantı baz alınarak ayarlanmışlardır.

Örnek vermek gerekirse socket options olarak sbm.conf dosyası içerisinde bu ayar karşısında şu şekilde değerler mevcuttur.

socket options = TCP_NODELAY IPTOS_LOWDELAY SO_RCVBUF=65536 SO_SNDBUF=65536

Varsayılan ayarlara göre % 200’lük bir artış sağlayabilir. işte bunu yapacak olan satırda yukarıda bulunuyor. Peki bu satırdakiler ne işe yarayacak

TCP_NODELAY, sunucudan gecikmeyi düşük tutmak için gerekli sayıda paketi göndermesini söyler. Bu bile, tek başına yüzde 30’luk bir hızlanma oluşturacaktır.

Ufak bir hatırlatma soket seçeneklerinde = TCP_NODELAY varsayılan değer haline getirilmiştir. Zaten var bu diye şaşırmayın

IPTOS_LOWDELAY, daha düşük gecikme için iş akışını değiştiren başka bir seçenektir, ancak router ve diğer sistemler, sunucuyu etkilemektedir. Bazı cihazlar bu ayarı desteklememektedir cihaz diyorum çünkü sizlik bir durum değil işletim sistemi ve router ile alakalı bir durumdur. Bunların desteklenip desteklenmediğini bilemeyeceğiniz için, IPTOS_LOWDELAY değerini ayarlayın. Bu seçenek bize yaklaşık % 20’lik bir hız kazandırıyor olacak.

SO_SNDBUF ve SO_RCVBUF Gönderme ve alma arabellek değerleri genellikle işletim sisteminin değerinden daha yüksek bir değere ayarlanır. Bu, hız azalmaya başladığında size ilginç bir şekilde hız sağlar ilginç diyorum çünkü getiri noktasına kadar düşüş yaşatır. Bu ayar bize % 20 ye kadar bir artış sağlar.

SO_KEEPALIVE, işlem yapan kişinin orada olup olmadığını görmek için her dört saatte bir periyodik bir kontrol başlatır. Bu seçenek sonunda kullanılmayan belleği ve işlem tablosu girdilerini işletim sistemine geri döndürerek kapatılmış yada ölmüş bağlantıları kapatır. Bu seçenek bize % 10 a kadar bir artış sağlar.

Log İşlemleri

Samba, level 3 ve üzeri seviyelerde çok sayıda hata ayıklama mesajı üretir ve onları diske veya syslog’a yazar buda sizin diskinizde oldukça fazla zaman harcaması demektir. Disk I/O işleminin çoğu hata ayıklama iletileri üzerinde boşa harcanır. Kayıt seviyesini 2 veya daha düşük olarak azaltın. Benim genelde kullandığım seviye 1 dir.

Yerel Önbellek

İşlem yapan kişinin dosyaları yerel olarak önbelleklemelerine olanak tanımalısınız bu durum sistemde performansı yüzde 30 oranında artırır. Bu zaten varsayılan olarak aktif olduğundan sizin herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmaz

Performansı etkileyen ayarlar

Aşağıdaki Samba seçenekleri doğru şekilde ayarlanmazlarsa, performansı etkiler.

hide files, Dizinler listelendiğinde dosya başına eşleme gerekir ve sunucuyu ciddi anlamda yavaşlatır.

lpq cache lpq (yazıcı kuyruğu içeriği) komutunun tamamlanması uzun zaman alıyorsa, bu ayarın kullanılması gerekir. böylece Samba’nın yeni bir sorgu başlatmasını önlemek performansı olumlu yönde etkileyecektir. Varsayılan 10 saniyedir.

sync always, Bu seçeneği ayarlamanız normalinde gerekmez ancak çok fazla yüklenme var ise önerilir.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın