Mertcan GÖKGÖZ
Takip Et
Horus Teknoloji, Sistem Uzmanı & DevOps & Python
· 2 dak. Okunur

NixStats ile Sunucu İzleme İşlemleri

Sunucu yada domain bazında izleme işlemi yapmak istiyorsunuz ama pek fazla bilginiz yok ise nixstats sizin işinize oldukça yarayacak monitoring işlemi için size oldukça güzel 2 tane yöntem sağlıyor bunlardan ilki domain izleme ikincisi ise sunucu kaynak ve işlem izlemesi. Domain monitoring ayarlandığı taktirde domaine ulaşılamadığı zaman uptime oranınız ciddi derecede etkilenecektir. Server monitoring işlemi ise oldukça etkili çalışan tüm işlemlerden kullanılan sistem kaynağına kadar herşeyi gözlemleyebilirsiniz üstelik kurulumuda oldukça basit bilgi sahibi olmayanlar bile komut sayesinde kurabilecek.Üye olabilmek için buraya tıklayarak gerekli yönergeleri yerine getiriniz davetiye kodu olarak BETA yazmanız yeterlidir.

İlk olarak domain ekleme işlemi yapalım.Domainimiz üzerinden monitoring işlemini gerçekleştirelim.Sistemden domain ekleme kısmına geçelim ve " add a domain" diyelim.Domain name kısmına eklemek istediğiniz alan adını giriyorsunuz kullandığınız protokolüde belirtmeyi unutmayın ben https kullandığım için tanımlamamıda o şekilde gerçekleştirdim.

addadomaingorsel1

Add Domain dedikten sonra ise sistem otomatik olarak alan adımızı izlemeye alıyor.Günlük, aylık ve haftalık olarakda uptime oranlarını görebilirsiniz.

adddomaingorsel1

 

detayları görmek istiyorsanız alan adınızın üzerine tıklamanız yeterli burada sizi detaylı bir ekran karşılayacak.Kesinti durumu benchmark testleri vs

domaindetaygorsel1

Sistemin nereden izleneceğinizde belirtebilirsiniz sunucunuzun konumuna göre seçmeyi unutmayın.Fransa lokasyon kullandığım için en yakın olan firmayı yani OVH seçtim.Şimdi ise sunucuyu izlemek için gerekenleri yapalım.Soldaki menüden "add a server" diyoruz.

sunucuizlemekurulum

yukarıdaki komutu sistemimize giriyoruz.Kurulum yaklaşık 5 dakika sürecek sisteminizde python olmasına dikkat edin yoksa üstdeki yöntem ilede kurabilirsiniz.Kurulumdan sonra ise tüm detayları görebilirsiniz örnek olarak sunucumuzdan bir sörünüm.

sunucudetaylari

Bunların dışında sitenize gelen ziyaretçilere durumu gösterebilirsiniz yamanız gereken sol sekmede yer alan " Status Page" sekmesi altında yeni bölüm oluşturmak.

https://nixstats.com/report/558c876165689e44648b4568