Mertcan GÖKGÖZ
Takip Et
Horus Teknoloji, Sistem Uzmanı & DevOps & Python
· 4 dak. Okunur

Microsoft Hyper-V Sanal Makine Kurulumu

Hyper-v uygulaması vmware ye alternatif olarak kullanılabilen oldukça başarılı bir sanallaştırma uygulamasıdır.Günümüzde çoğu sunucu üzerindede Hyper-V ile sanallaştırma gerçekleştirilmektedir.Tabi böyle söyleyerek sanallaştırma devi vmwareyide yabana atmamak lazım bilgisayar kullanıcıları arasında popüler olarak kullanılmaktadır.

Hyper-V den kullanması daha kolay ve bazı sistemlerde kurulumları kendisi yapmaktadır Hyper-V de ise tüm ayarlamaları genel olarak kullanıcıya bırakır.Bugün sizlere Hyper-V kullanarak sanal bir makine oluşturmayı anlatacağım Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıyorsanız vmware yerine Hyper-V kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum hem kullanıcı arayüzü hemde esnekliği açısından vmwareden 1 adım öndedir.Özellikle belirtmek istiyorum Hyper-V de vmwaredeki gibi dosya sürükleyip bırakma gibi bir özellik bulunmamaktadır bunun için ayrı kurallar gerekmektedir.

İlk olarak programımızı açarak işe başlayalım sağ tarafta bulunan menüden yeni diyelim ve ayarlamalarımıza hızlıca bir giriş yapalım öncelikle ilk çıkan kısımdan sanal makinenizin ismini belirleyebiliyorsunuz kafanıza göre bir isim yazabilirsiniz önerim işletim sisteminin adı ve amacı farklı bir yere sanal makineyi depolamak istersenizde gene bu kısımdan ayarlamalarını yapabilirsiniz.

hyper-vdesanalmakineolusturma1

ikinci aşamada ise neslini belirlememiz gerekiyor.Genel kullanım için ben 1.nesli seçtim genel olarak hyper-v nin önceki sürümlerinide desteklemekte 2.nesil seçerseniz donanımsal ve driversel pek çok şey yok zaten kullanım amaçlarıda farklı bu noktada.

hyper-vdesanalmakineolusturma2

Bu kısımda ise sanal makinemizin Ramını ayarlamamız gerekiyor. 1 GB den düşük vermemeye özen gösterin tabi linux ise 256 mb bile verebilirsiniz dert değil.birden fazla sanal makine açacaksanızda ramı bol bol kullanmamaya çalışın işletim sistemlerinin önerilen ram miktarları üzerine çıkmamanız önerilir.

hyper-vdesanalmakineolusturma3

Bu kısımda ise sanal makinemizin bağlanacağı sanal ağ kartını göstermemiz gerekiyor

hyper-vdesanalmakineolusturma4

ben her zaman daha sonra oluşturup seçiyorum siz öncedende oluşturabilirsiniz bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit aslında Sağ tarafta bulunan sanal anahtar yöneticisine giriş yapıyoruz.

hyper-vsanalanahtaryoneticigorsel1-e1404443425559

Görüldüğü üzere 3 adet seçilebileceğiniz sanal anahtar tipi var bunlar sırasıyla iç,dış,özel olarak adlandırılıyor.

  • Dış = hali hazırda var olan networke giriş yapmanıza olanak sağlar
  • İç = sanal sunucu ile fiziksel olarak kurulu olan sunucu arasında köprü görevi görür ve bir birlerinin iletişimini sağlar
  • Özel = sanal sunucuların kendi aralarındaki iletişimi sağlar

Aşağıdaki gibi ben bir dış  ağ oluşturdum böylelikle sanal makinamızıda internete çıkartabileceğiz sonraki adımda ise uygula diyip gerekli ayarın yapılmasını sağlıyoruz bu esnada internetiniz kesilebilir telaşlanmayın eğer yanlış bir ayarlama yaparsanız internet bağlantınızın tamamen kopacağını bilmenizde fayda var geri getirmek için sanal anahtarı kaldırmanız yeterlidir.

hyper-vsanalanahtaryoneticigorsel2-e1404443923140

İşlemlerimizi bitirmeden önce son olarak sanal makineye disk bağlamamız gerekiyor ancak biz sıfırdan kurulum yaptığımız için onuda yeni oluşturuyoruz. ne kadar alan kullanıcaksanız ona göre ayarlama yapabilirsiniz bunun dışında nereye kayıt edeceksenizde seçmeyi unutmayın.

hyper-vdesanalmakineolusturma5

Bir sonraki adımımızdada sistemimize kurmak istediğimiz işletim sistemini seçiyoruz istersek CD,DVD den istersek iso dosyasından sistemi kurabilirsiniz.

hyper-vdesanalmakineolusturma6

Sonunda işlemlerimiz bitti özel kısmına ulaşabildik buradada sistemimizde yaptığımız ayarların kısa bir özetini bizlere sunuyor.Gereken ayarlamalar yada kafanıza yatmayan birşey olursa direk olarak geri gelip düzeltebilirsiniz.

hyper-vdesanalmakineolusturma7

Son dediğimiz anda 3 ila 5 dk arası süren bir kurulum aşaması olacak bu esnada işletim sistemini kurmayacak sadece sanal makineyi ayarlayıp size teslim edecek.

hyper-vdesanalmakineolusturma8

tadaaaa Sistemimiz hazır...

hyper-vdesanalmakineolusturma9-e1404444305264-766x576

NOT: Anlatımlar Windwos 8.1 üzerinde kurulu olan Hyper-V üzerinden yapılmıştır ve bu kurulum windows server 2012 üzerinde bulunan hyper-v için de geçerlidir.(Ağ ayarları değişiklik gösterebilir.)